Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Potvrzeno. Za konec šéfa Národního divadla může trestní oznámení

Česko

  11:40
PRAHA - Co zlomilo vaz řediteli Národního divadla Ondřeji Černému? Trestní oznámení podané v souvislosti s hospodařením Státní opery Praha, tvrdí odvolaný ředitel. A to i přesto, že Černý operu jako samostatnou instituci nikdy neřídil a prošetřování případu ještě ani nedospělo do stádia trestního řízení.

Ondřej Černý na brífinku, který svolal po svém odvolání z funkce ředitele Národního divadla foto: ČTK

"23. července jsme přijali z obvodního státního zastupitelství trestní oznámení od muže, který upozornil na nekalé praktiky při zadávání zakázek, čímž mělo docházet ke škodě na majetku státní opery," uvedla pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Právě toto trestní oznámení uvede podle odvolaného ředitele Černého ministryně Hanáková za důvod jeho odvolání. Černý to řekl to odpoledne v ČRo-Radiožurnálu. 

ROZHOVOR:

Podle policie je ale šetření zatím pouze ve stadiu shromažďování podkladů. "Kriminalisté prozatím nezahájili úkony trestního řízení, na to je ještě velmi brzy. Pokud se ukáže, že to je pravda, tak zahájíme úkony v trestním řízení, pokud to pravda není, tak se to odloží," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Rösslerová.

Proč tedy Hanáková Černého odvolala, když ani nezačalo trestní řízení a celou věc může policie ještě odložit? Ministryně měla svůj postup vysvětlit špičkám své strany na neformální schůzce ve Zlíně.

Gazdík: nemohla to zdůvodnit lépe

Další zúčastnění této schůzky, tedy předseda hnutí Petr Gazdík a místopředseda Stanislav Polčák, nechtějí sdělit nic konkrétnějšího s odkazem na tiskovou konferenci, která proběhne v úterý odpoledne. "Věřím, že vám (Hanáková) poskytne dostatek informací tak, aby bylo všechno jasné," říká Gazdík.

Proč ale ministryně v pátek jako důvody odvolání pouze opakovala "špatně nastavené řídící procesy a provozní procesy"? Podle Gazdíka nemohla svůj krok zdůvodnit lépe právě s ohledem na probíhající vyšetřování. "Nechtěla sdělovat některé věci, které se týkají orgánů činných v trestním řízení," řekl Gazdík v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Trestní oznámení podal v červenci letošního roku bývalý náměstek Hanákové Radek Zdráhal, který byl z funkce odvolán v květnu letošního roku.

Autor:

Pronájem zařízeného bytu
Pronájem zařízeného bytu

Jindřišská, Pardubice - Zelené Předměstí
13 500 Kč/měsíc