30. září 2010 11:42, aktualizováno  12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za krach kdysi největší tuzemské kampeličky půjde do vězení osm lidí

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Za krach největší tuzemské kampeličky 1. Družstevní záložny Ostrava poslal ostravský krajský soud do vězení osm lidí. Čelní představitelé záložny a manažeři personálně propojených firem stráví podle rozsudku ve vězení od čtyř let do 9,5 roku. Nejpřísněji byl potrestán generální ředitel 1. DZO Miroslav Kalinský.

Podle obžaloby odsouzení způsobili škodu okolo miliardy korun.

"Jsem spokojen. Soud vyhověl všem našim požadavkům. Jsou to přísné tresty. Takové jsme ale požadovali," řekl státní zástupce Rostislav Bajger.

Předseda senátu kromě nepodmíněných trestů všem obžalovaným vyslovil na čtyři až sedm let zákaz činnosti ve statutárních orgánech společností či družstev. Rozsudek si přišel vyslechnout jen Michal Hálko, který dostal osmiletý trest. Ostatní obžalovaní požádali o jednání v jejich nepřítomnosti. "Nebudu se vyjadřovat," řekl Hálko.

Původně na lavici obžalovaných usedlo 13 lidí. Dnes soud do vězení poslal osm. Další dva už byli odsouzeni dříve a v případě dalších tří obžalovaných soud už dříve stíhání zastavil. Údajně už jejich počínání bylo promlčeno. Proti tomu se ale odvolalo státní zastupitelství.

ČTK