Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za lživý inzerát proti Schwarzenbergovi dostal právník pokutu 850 tisíc

Česko

  10:24aktualizováno  11:12
Pražský advokát Vladimír Zavadil dostal v kárném řízení pokutu 850 000 korun za to, že při prezidentských volbách zadal do deníku Blesk inzerát s výzvou, aby lidé nevolili kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Karel Schwarzenberg. foto: Blesk

Zavadil si podezřelými zakázkami vydělal miliony

Bývalý důstojník StB a advokát Vladimír Zavadil, který na sebe upozornil lživým inzerátem na adresu Karla Schwarzenberga, si vydělal miliony podezřelými zakázkami od Prahy 11, informoval v lednu server Lidovky.cz. Od roku 2004 mu radnice vyplatila miliony z veřejných peněz za právní služby, u nichž často nelze dohledat, zda je skutečně jeho kancelář poskytla. (Celý článek si přečtěte ZDE.)

Podle kárného senátu byl inzerát neetický, a to v advokátním, tak i celospolečenském kontextu, sdělila Iva Chaloupková, mluvčí České advokátní komory (ČAK), která kárnou žalobu na Zavadila podala. Rozhodnutí kárného senátu zatím není pravomocné. Zavadil i kárný žalobce si ponechali lhůtu na odvolání. Bude-li odvolání podáno, bude ve věci rozhodovat ještě odvolací kárný senát ČAK.

"Panu Zavadilovi byla uložena pokuta v maximální výši. Tvrdším trestem by bylo už jen pozastavení výkonu advokáta nebo vyškrtnutí z řad komory," uvedla pro server Lidovky.cz Chaloupková a doplnila "Zavadil v kárném řízení neuspěl se svou argumentací, že inzerát nezadal jako advokát, ale jako soukromá osoba. Podle názoru kárného senátu právě to není rozhodující."

Zavadil se provinil proti pravidlům etiky advokátů

Kárný žalobce Zavadila vinil z toho, že nedodržel ustanovení zákona o advokacii a pravidla profesionální etiky advokátů, která mu ukládají povinnost všeobecně poctivým, čestným a slušným chováním přispívat k důstojnosti a vážnosti advokátního stavu.

ČTĚTE TAKÉ

Advokát Zavadil zadal do deníku Blesk před druhým kolem prezidentské volby 25. 1. 2013 inzerát s názvem „Nevolte Karla Schwarzenberga“, přičemž tento inzerát obsahoval přinejmenším jedno nepravdivé tvrzení (o tom, že kandidát K. S. děkoval za podporu představiteli Sudetendeutsche Landsmannschaftu Berndu Posseltovi), píše se ve vyjádření České advokátní komory.

Vladimír Zavadil.

Text inzerátu, kde nebyl uveden zadavatel, se týkal poválečného uspořádání Československa a takzvaných Benešových dekretů. V inzerátu se mimo jiné psalo "Nevolte Karla Schwarzenberga". Rovněž tam bylo například uvedeno, že řekl, že by měl být prezident Eduard Beneš podle dnešních zákonů postaven před haagský tribunál pro válečné zločince. Dále v něm stálo, že šéf TOP 09 považuje poválečný odsun Němců za nespravedlivý, aniž bere na zřetel mnichovský diktát, a považuje Benešovy dekrety za neplatné.

Autoři: ,