„Za migrací stojí dnes nesmiřitelný fanatismus islamistů. Nápory migrantů jsme si zavinili sami, protože nás rozložil dlouhodobý blahobyt. Prvé migranty jsme pozvali z lenosti sami a další láká málo zalidněné území společnosti, která z lenosti vymírá,“ chystal se třeba pronést na italské půdě probošt kapituly Všech svatých na Pražském hradě Petr Piťha.
‚Homosexuálové budou vládnout.‘ Skandální kázání nelze přejít, kritizuje projev kněze Halík |
Tato a podobná slova měla od něj zaznít v severoitalském městečku Arco, které leží zhruba sto kilometrů od rakouských hranic. Čítá 16 tisíc obyvatel. Došlo zde k odhalení a posvěcení sochy sv. Václava, který je patronem českých zemí. Slavnostní akt tu proběhl 23. září. Bylo to jen pár dní před svátkem tohoto světce slaveném v tuzemsku. Za českou stranu měl v Arcu původně promluvit pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka.
„Pan kardinál byl pozván, aby promluvil v kostele, nicméně vzhledem k jeho dlouhodobě plánovanému programu nabídl jako svého zástupce profesora Petra Piťhu, který jako bývalý ministr a probošt kapituly by byl adekvátní osobou pro celou akci,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Pražského arcibiskupství Stanislav Zeman, proč se na sever Itálie chystal duchovní Piťha.
Tři minuty na projev
Jenže nakonec se do Arca nevypravil ani on. Kapitula Všech svatých na Pražském hradě zmařenou cestu doprovodila zvláštním vysvětlením. Z krátké oficiální noticky vyplývá, že své promluvy se Piťha nevzdal dobrovolně. „Tato promluva nebyla přednesena z diplomatických důvodů našich zastupitelů v Itálii,“ stojí v poznámce k písemné podobě kázání, jež kapitola zpřístupnila.
Server Lidovky.cz se na okolnosti organizace slavnostního aktu ptal na oficiálních místech, dotazy opakovaně poslal na českou ambasádu v Římě. Ptal si i českého ministerstva zahraničí. Úřady nechaly otázky bez reakcí. Česká diplomacie však nemá se zrušením Piťhova kázání nic společného. Podle informací serveru Lidovky.cz sdružil slavností akt více organizátorů, na jeho uspořádání se podílela místní duchovní správa či italská armáda.
Než došlo k odhalení sochy, program se několikrát měnil. Podle informací serveru Lidovky.cz se tak dělo nepříliš přehledně. Diskutovalo se o tom, zda se akt uskuteční v kostele, nebo venku. Nakonec organizátoři zvolili variantu pod širým nebem. Vedle toho se rozhodli, že všichni řečníci budou mít na vyjádření omezený časový limit. Svá slova měli vměstnat do tří minut.
‚Nepovažovali jsme to za únosné‘
Co se chystal Piťha v Arcu říctO identitě O genderu O obraně země |
„Z tohoto důvodu se pan profesor Piťha omluvil, neboť spolu s panem kardinálem nepovažovali za únosné, aby kvůli tříminutovému vystoupení letěl v jednom dni do Itálie a zpět, nemluvě o ekonomičnosti celé cesty,“ vysvětlil mluvčí Zeman. Odmítl tak důvody předestřené ve vysvětlení kapituly, kde je Piťha proboštem. „Hledat v této nepřehledné záležitosti diplomatické úmysly je čirou spekulací,“ sdělil.
Jak dospěl duchovní k tomu, že jeho kázání nemohlo zaznít z vůle českých zastupitelů v Itálii, není jasné. „Celá záležitost ohledně posvěcení sochy sv. Václava v italském Arcu byla mezi zúčastněnými stranami vyjasněna, takže nepovažuji za potřebné se k ní více vracet,“ sdělil serveru Lidovky.cz Piťha, který má i politickou zkušenost. V první vládě Václava Klause byl ministrem školství.
Ačkoliv v Arcu jeho kázání nezaznělo, duchovní vystoupil 28. září na svátek svatého Václava v chrámu sv. Víta. Na mši konané při příležitosti Dne české státnosti namířil své kázání proti takzvané Istanbulské úmluvě. Dokument Rady Evropy upravující právní aspekty řešení domácího násilí vylíčil jako nástroj pro rozbíjení tradiční rodiny, smazání rozdílu mezi mužem a ženou a předvoj vlády homosexuálů.
Některé pasáže z projevu připraveného pro slavnost Arcu nesly podobné myšlenky. Je však třeba dodat, že nebyly formulované tak ostře. „Poslední smrtelnou ranou pro identitu jsou již přijaté a navržené zákony genderismu. Identita se projevuje schopností zodpovědět otázku, kdo jsem. Kdo jsem, když nevím, k jaké patřím kultuře, k jakému národu, co je moje vlast? A nejnověji k jaké rodině patřím, když má být rozbita a postavena mimo zákon?“ chystal se Piťha mimo jiné říct v Arcu.
Na počest legionářůmSlavnostní akce v Arcu měla i rozměr vzpomínek na hrdiny mezi vojáky, v severní Itálii nechali výraznou stopu čeští legionáři. Na místě měla svého zástupce Církev československá husitská. Důvod byl prostý, pluky legionářů nesly jména mimo jiné Jana Husa, Jana Žižky či Jiřího z Poděbrad. |