Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zákony genderismu jsou smrtelnou ranou.‘ Projev duchovního Piťhy v Itálii kvůli organizaci nezazněl

Katolický kněz Petr Piťha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katolický kněz Petr Piťha. | foto: Youtube Istanbulskaumluva/ TV Terra

PRAHA Duchovní Petr Piťha výrazně vstoupil do povědomí české veřejnosti svým nedávným agresivním kázáním proti takzvané Istanbulské úmluvě. V promluvě prakticky zvěstoval konec tradiční rodiny. Ještě před tímto vystoupením měl pro jinou zářijovou příležitost připravené podobné kázání, přednést ho měl v severoitalském městě Arco. Projev nakonec zůstal jen na papíře. Podle původního vysvětlení Piťha nepromluvil z diplomatických důvodů, nicméně příčinou byly zřejmě spíše změny v organizaci akce.

„Za migrací stojí dnes nesmiřitelný fanatismus islamistů. Nápory migrantů jsme si zavinili sami, protože nás rozložil dlouhodobý blahobyt. Prvé migranty jsme pozvali z lenosti sami a další láká málo zalidněné území společnosti, která z lenosti vymírá,“ chystal se třeba pronést na italské půdě probošt kapituly Všech svatých na Pražském hradě Petr Piťha.

Tato a podobná slova měla od něj zaznít v severoitalském městečku Arco, které leží zhruba sto kilometrů od rakouských hranic. Čítá 16 tisíc obyvatel. Došlo zde k odhalení a posvěcení sochy sv. Václava, který je patronem českých zemí. Slavnostní akt tu proběhl 23. září. Bylo to jen pár dní před svátkem tohoto světce slaveném v tuzemsku. Za českou stranu měl v Arcu původně promluvit pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka.

„Pan kardinál byl pozván, aby promluvil v kostele, nicméně vzhledem k jeho dlouhodobě plánovanému programu nabídl jako svého zástupce profesora Petra Piťhu, který jako bývalý ministr a probošt kapituly by byl adekvátní osobou pro celou akci,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Pražského arcibiskupství Stanislav Zeman, proč se na sever Itálie chystal duchovní Piťha.

Tři minuty na projev

Jenže nakonec se do Arca nevypravil ani on. Kapitula Všech svatých na Pražském hradě zmařenou cestu doprovodila zvláštním vysvětlením. Z krátké oficiální noticky vyplývá, že své promluvy se Piťha nevzdal dobrovolně. „Tato promluva nebyla přednesena z diplomatických důvodů našich zastupitelů v Itálii,“ stojí v poznámce k písemné podobě kázání, jež kapitola zpřístupnila.

Server Lidovky.cz se na okolnosti organizace slavnostního aktu ptal na oficiálních místech, dotazy opakovaně poslal na českou ambasádu v Římě. Ptal si i českého ministerstva zahraničí. Úřady nechaly otázky bez reakcí. Česká diplomacie však nemá se zrušením Piťhova kázání nic společného. Podle informací serveru Lidovky.cz sdružil slavností akt více organizátorů, na jeho uspořádání se podílela místní duchovní správa či italská armáda.

Dominik Duka a mše v Katedrále sv. Víta
Medaili Za zásluhy udělil tehdejší prezident Václav Klaus svému bývalému...

Než došlo k odhalení sochy, program se několikrát měnil. Podle informací serveru Lidovky.cz se tak dělo nepříliš přehledně. Diskutovalo se o tom, zda se akt uskuteční v kostele, nebo venku. Nakonec organizátoři zvolili variantu pod širým nebem. Vedle toho se rozhodli, že všichni řečníci budou mít na vyjádření omezený časový limit. Svá slova měli vměstnat do tří minut. 

‚Nepovažovali jsme to za únosné‘

Co se chystal Piťha v Arcu říct

O identitě
Jsme ohroženi zmíněnou ztrátou identity, které jsme sami doširoka otevřeli bránu sebevražednou ideologií multikulturalismu. Vezměme jen kousíček z toho, který se týká Evropy. Tvrdit, že jsem Čech, protože jsem Evropan, je očividný nesmysl. Jsem Evropan, protože jsem Čech. Z tohoto uzákoněného nesmyslu vyplývá, že zanikají, dokonce jsou trestné, pojmy vlast a národ.“

O genderu
„Kdo jsem, když nevím, k jaké patřím kultuře, k jakému národu, co je moje vlast? A nejnověji, k jaké rodině patřím, když má být rozbita a postavena mimo zákon? Když nemusím vědět, kdo je můj otec a dokonce ani moje matka? Nemusím vědět, zda jsem žena, muž či hermafrodit, respektive mohu to libovolně a opakovaně měnit? Shrnu to: když nevím, zda jsem člověk, když jsem postaven níž, než všichni živočichové, kteří se množí pohlavně.“

O obraně země
„V duchu konzumismu jsme zrušili povinnou vojenskou službu. Výsledek? Máme hodně generálů, plukovníků, početná ministerstva obrany, ale málo mužstva. Nepočítal jsem to, ale i s generalitou, lékaři, kuchaři a hudbou to bude ani ne dva vojáci na kilometr ohrožených hranic.“

„Z tohoto důvodu se pan profesor Piťha omluvil, neboť spolu s panem kardinálem nepovažovali za únosné, aby kvůli tříminutovému vystoupení letěl v jednom dni do Itálie a zpět, nemluvě o ekonomičnosti celé cesty,“ vysvětlil mluvčí Zeman. Odmítl tak důvody předestřené ve vysvětlení kapituly, kde je Piťha proboštem. „Hledat v této nepřehledné záležitosti diplomatické úmysly je čirou spekulací,“ sdělil.

Jak dospěl duchovní k tomu, že jeho kázání nemohlo zaznít z vůle českých zastupitelů v Itálii, není jasné. „Celá záležitost ohledně posvěcení sochy sv. Václava v italském Arcu byla mezi zúčastněnými stranami vyjasněna, takže nepovažuji za potřebné se k ní více vracet,“ sdělil serveru Lidovky.cz Piťha, který má i politickou zkušenost. V první vládě Václava Klause byl ministrem školství. 

Ačkoliv v Arcu jeho kázání nezaznělo, duchovní vystoupil 28. září na svátek svatého Václava v chrámu sv. Víta. Na mši konané při příležitosti Dne české státnosti namířil své kázání proti takzvané Istanbulské úmluvě. Dokument Rady Evropy upravující právní aspekty řešení domácího násilí vylíčil jako nástroj pro rozbíjení tradiční rodiny, smazání rozdílu mezi mužem a ženou a předvoj vlády homosexuálů.

Některé pasáže z projevu připraveného pro slavnost Arcu nesly podobné myšlenky. Je však třeba dodat, že nebyly formulované tak ostře. „Poslední smrtelnou ranou pro identitu jsou již přijaté a navržené zákony genderismu. Identita se projevuje schopností zodpovědět otázku, kdo jsem. Kdo jsem, když nevím, k jaké patřím kultuře, k jakému národu, co je moje vlast? A nejnověji k jaké rodině patřím, když má být rozbita a postavena mimo zákon?“ chystal se Piťha mimo jiné říct v Arcu.

Na počest legionářům

Slavnostní akce v Arcu měla i rozměr vzpomínek na hrdiny mezi vojáky, v severní Itálii nechali výraznou stopu čeští legionáři. Na místě měla svého zástupce Církev československá husitská. Důvod byl prostý, pluky legionářů nesly jména mimo jiné Jana Husa, Jana Žižky či Jiřího z Poděbrad.
Církev zastupoval pražský biskup David Tonzar. „Je určen ústřední radou k zastupování církve ve věcech spolupráce s Armádou, s legionáři či s nemocnicemi. Bratr biskup žehnal shromáždění v Arcu, vedl pobožnost v Doss Altu a modlitební ztišení v Roverretu a v dalších místech, kde padli českoslovenští legionáři,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz patriarcha církve Tomáš Butta.
Českou armádu na místě reprezentoval kaplan Armády ČR Jaroslav Kníchal, který podle informací serveru Lidovky.cz přednesl zdravici kardinála Duky.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!