Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Za miliardovou blamáž se Švýcary může Rampula, míní politici

Česko

  14:03aktualizováno  16:34
PRAHA - Kauzu Mostecké uhelné ve Švýcarsku si politici přehazují jako horkou bramboru, která zřejmě skončí v ruce odvolaného šéfa pražského vrchního státního zastupitelství Vlastimila Rampuly.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. foto: ČTK

Ministerstvo financí odmítá nést odpovědnost za to, že se Česká republika nestihla připojit jako poškozená strana k trestnímu řízení. Úřad prý nedostal informace o výši škody, která vznikla. 

PSALI JSME:

A právě tato liknavost padá na Rampulovi na hlavu. Ten měl prý s ministerstvem financí aktivněji spolupracovat. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zároveň uvedl, že ministr Kalousek si u něj měl stěžovat.

On by potom naléhal na vrchního žalobce Pavla Zemana, který mohl Rampulovi přikázat, aby správce státní pokadny lépe informoval. Zeman tak podle serveru iDNES.cz skutečně činil, ovšem pouze z vlastní iniciativy.

Úřad se prý o dotazu Švýcarů dozvěděl na přelomu března a dubna. Od té doby se ministerstvu přes opakované pokusy nepodařilo od Vrchního státního zastupitelství v Praze získat podklady nebo informace, z nichž by bylo možné dovodit, že Česku vznikla v souvislosti s privatizací MUS škoda, případně jaká, sdělil mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Mohli se připojit

Švýcaři se Česka v minulosti dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana. České úřady nereagovaly. Švýcarsko přitom v rámci vyšetřování zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun. Podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) se Česko mohlo k trestnímu řízení ve Švýcarsku připojit do konce přípravného řízení, které již skončilo.

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že případ předala k soudu. Česká republika tak nyní může o náhradu škody usilovat pouze v civilním řízení. Podle místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (VV) jde o "proces poněkud komplikovanější".

Švýcarská prokuratura viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností.

Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!