Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
19. února 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za modlící se muslimy přišla ‚cenzura‘, tvrdí Veleba. Facebook mu zablokoval profil

Jan Veleba, předseda SPO a senátor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veleba, předseda SPO a senátor | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Sofistikovaně mě cenzurovali za mé nepohodlné názory, tvrdí senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Sociální síť Facebook mu totiž zablokovala jeho účet. Podle Veleby je na vině jeho článek o tom, že viděl na Pražském hradě modlící se muslimy.

„Zorganizovala to velká skupina lidí, která mě nahlásila a z toho důvodu byl můj účet na Facebooku zablokován,“ míní Veleba. Impulzem byl podle senátora článek o modlících se muslimech na Pražském hradě. Ti politika tak vyděsili, že prý nemohl z návalu emocí ani fotit. Nezbylo mu tak nic jiného, než „incident“ z 15. února detailně popsat.

„Stal jsem se svědkem následující scény. Asi 25 metrů vlevo od balkónu, mezi dvěma bílými lavičkami u hradní zdi vykonávala modlitební obřad skupinka sedmi muslimů. Klečeli zutí, hlavami čelem ke zdi na tenké látce a v jednotném rytmu (klek, hlava na zem, klek) vykonávali modlitební obřad. Když jsem došel k nim, za pár vteřin skončili,“ napsal Veleba na svůj facebookový profil. Podle politika se prý možná jednalo o provokaci.

MUSLIMOVÉ NA PRAŽSKÉM HRADĚDnes v 15:05 hod. jsem odcházel dveřmi pod balkonem na hradním nádvoří Pražského hradu...

Zveřejnil(a) Jan Veleba dne 15. únor 2016

Modlící se muslimové

Příspěvek si získal značnou pozornost. Na jeho motivy vznikla řada vtipů. Například série obrázků modlících se muslimů v Brně, na Vítkově či Staroměstském náměstí. K absurditě přispěl i fakt, že vtip šířil falešný profil hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Ani po zablokování facebooku prý nechce senátor mlčet a hodlá dál šířit „nepohodlné názory“. „Dělám to vždycky, když se mi něco takového přihodí a je mi jedno, jestli to bude zapadat do názorových proudů určitých skupin. Ťal jsem do živého a ti lidé se proti mně zaktivizovali. I v demokracii se dá sofistikovaně cenzurovat,“ dodal Veleba.

Ukazuje se, že informace Honzy Veleby o tom, že se v Česku na veřejných místech modlí muslimové, jsou bohužel skutečné....

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne 16. únor 2016

Senátor je zároveň předsedou Strany práv občanů, která dřív nesla jméno i prezidenta Miloše Zemana. Veleba také patří k největším zastáncům současné hlavy státu. Pomáhá organizovat protesty i petice na Zemanovu podporu.

Není to poprvé, co se komunita na facebooku zaktivizovala s cílem zablokovat kontroverzního politika či skupinu. V minulosti aktivisté nahlašovali šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičku či skupinu hnutí Islám v České republice nechceme. Ty také byly nedávno zablokovány a doteď jejich činnost nebyla obnovena. Protiislámské hnutí to vyřešilo založením nové skupiny.

jzlJakub Zelenka
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....