18. července 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mrtvý divočák, tisícikoruna na ruku. Myslivci na Moravě dostanou za lov odměnu

Divočáci (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Myslivci dostanou 1000 korun za každé zastřelené divoké prase, ale jen v oblasti intenzivního lovu na Moravě. V úterý to na bilanční tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Stát tak chce myslivce motivovat ke snížení počtu přemnožených divokých prasat. Na Zlínsku se mezi nimi šíří africký mor.

„Pro oblast, která je ohraničená Brnem, dálnicí D1 po Bohumín, státní hranicí Polska, Slovenska a zase zpátky dálnicí D2 od Lanžhotu po Brno, tak v této oblasti kromě zamořeného území Zlínského okresu je zástřelné 1000 korun bez ohledu na věk a pohlaví černé zvěře,“ řekl ministr. Podmínky, za kterých bude možné střílet divočáky i na zamořeném Zlínsku, ministerstvo připravuje.

Počet pozitivně testovaných divočáků na africký mor prasat se na Zlínsku zvýšil již na 51 kusů. Všechny nově potvrzené případy jsou na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Naopak u divočáků testovaných mimo toto území se nemoc neprokázala.

Smí se lovit i dříve zakázanými způsoby

Od pátku platí mimořádná veterinární opatření. Myslivci mohou v celé republice používat dříve zakázané metody lovu prasat, například na místech, kde se sklízí zemědělské plodiny. Mohou také používat zařízení pro noční vidění nebo umělé zdroje osvětlení. Zemědělci musí hlásit v tzv. oblasti intenzivního lovu, tedy v části Moravy, sklízení plodin myslivcům den před samotným žetím. Za neinformování hrozí až dvoumilionová pokuta u právnických nebo podnikajících osob, u fyzických osob 50.000 korun.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz