Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za nadstandard si připlatíme až v roce 2013

Česko

  10:14
PRAHA - Rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní začne platit až od roku 2013, tedy o rok později proti původnímu plánu. Odborné společnosti totiž nestíhají sepsat seznam nadstandardů do poloviny září, potřebovat budou další tři měsíce.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví ale v příštím roce nadstandardy alespoň otestuje, píšou Hospodářské noviny (HN).

"Právě jsme si stanovili nový termín na přelom listopadu a prosince. Chtěla to tak většina společností. Spustit změny od příštího roku se tak zřejmě nestihne," řekl deníku po jednání předsednictva České lékařské společnosti Petr Arenberger, šéf dermatologů.

ČTĚTE VÍCE:

Na ministerstvu ještě o zpoždění v přípravě seznamu nadstandardů oficiálně nevědí, jednání s odbornými společnostmi se koná tento týden. Důvodné argumenty pro prodloužení termínu ovšem bude ministerstvo muset akceptovat, tvrdí šéf kabinetu ministra Jan Růžička.

Nadstandardy však budou v příštím roce alespoň otestovány, lidé by si mohli připlácet za tři nebo čtyři věci. "Řekli jsme si, že do sazebníku výkonů pro příští rok zapracujeme to, co jako nadstandard už reálně existuje dnes.

INFOGRAFIKA:

Třeba měkkou kontaktní čočku, kde není o čem debatovat. Tím si prošlápneme cestu," řekl deníku poradce ministra Pavel Vepřek. Podle něj bude kompletní seznam vydán v polovině příštího roku, platit začne od ledna 2013. Také pojišťovny chtějí připojištění na dražší péči nabídnout až za rok.

"Zatím se na to chystáme a zvažujeme varianty. Nabídku ale nastartujeme až s novým zákonem o zdravotních pojišťovnách v roce 2013," sdělil HN prezident Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat