Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud poslal čtveřici mužů za nájemnou vraždu na 17 až 19 let za mříže

Andres a Foubík se k činu přiznali, Buchel i Brůček obžalobu odmítli. Hájili se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andres a Foubík se k činu přiznali, Buchel i Brůček obžalobu odmítli. Hájili se... | foto: ČTK

PRAHA Za nájemnou vraždu slovenského dealera drog půjde čtveřice mužů na 17 až 19 let do vězení. Třem mužům v úterý odvolací pražský vrchní soud tresty potvrdil, poslednímu, který se k činu přiznal a spolupracoval s policií, ho o rok snížil. Podle verdiktu si dvojice mužů najala bývalého vojáka a jeho známého, aby muže zabili, protože přišel o drogy za stovky tisíc euro. Úterní rozhodnutí je pravomocné.

Vraždu si podle obžaloby objednal Slovák Matej Buchel u Petra Brůčka před pěti lety. Brůček pak podle spisu najal vojenského veterána Jakuba Andrese, ten následně přibral posledního z obžalovaných, Michala Foubíka.

Trest v úterý odvolací senát vedený Martinem Zelenkou snížil Andresovi, do vězení půjde na 19 let. Do délky mu soud započítal i předchozí trestnou činnost. „Vrchní soud v Praze zdůrazňuje, že nebýt obžalovaného Andrese, zůstala by tato trestná činnost neobjasněna,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce.

Buchelovi uložil 18 let, Brůček by měl ve vězení strávit o půl roku déle. Foubík si má odsedět 17 let, původně ho soud zařadil do věznice se zvýšenou ostrahou, podle úterního rozsudku ho čeká typ mírnější. Všem čtyřem mužům hrozil až výjimečný trest. Rodině poškozeného musí muži zaplatit 175 tisíc korun.

Za nájemnou vraždu slovenského dealera drog půjde čtveřice mužů na 17 až 19 let...
Vrchní soud v Praze projednával 28. února odvolání v případu nájemné vraždy...

Andres s Foubíkem svou oběť podle obžaloby odvezli na podzim roku 2012 do bývalého vojenského prostoru Ralsko v severních Čechách. Tam mu prý řekli, že ho chtějí zabít, svázali ho a odvedli k předem vykopanému hrobu. Andres potom muže několik minut škrtil tkaničkou od bot, a když muž upadl do bezvědomí, Foubík ho střelil brokovnicí do hlavy.

Tělo dealera muži polili chemikálií, jeho osobní věci prý spálili. Za vraždu dostali podle žalobců od Brůčka asi 500 tisíc korun. Mrtvolu našli policisté až v roce 2015. Andres a Foubík se k činu přiznali, Buchel i Brůček obžalobu odmítli. Hájili se tím, že sice chtěli, aby se Andres postaral o „zmizení“ dealera, mysleli tím prý ale to, aby zmizel ze země, „například do Thajska“.

Proti loňskému rozsudku Krajského soudu v Praze se odvolal státní zástupce i všichni obžalovaní. Zatímco žalobce v úterý požadoval pouze to, aby část Brůčkových a Foubíkových peněz propadla státu, čtveřice se domáhala snížení trestů nebo zrušení rozsudku a vrácení případu k soudu prvního stupně. Státnímu zástupci v úterý soud částečně vyhověl, Brůčkovi podle verdiktu propadne asi 476 tisíc korun.

Brůčkův advokát Zdeněk Kubica ve svém odvolání uvedl, že podle něj stojí za vraždou dealera Andres. Foubíkovi prý lhal a muže zabil proto, aby si mohl nechat peníze určené na jeho pobyt v Thajsku.

Podle Zelenky je ale tato úvaha absurdní. „Obžalovaný Andres nemohl vědět, zda osoba poškozeného nehraje nějakou důležitou roli ve zločineckých strukturách, a jestli by jejím usmrcením neriskoval popuzení těchto struktur proti sobě,“ vysvětlil soudce. Podle něj nelze přehlédnout ani to, že Andres svou výpovědí usvědčil především sám sebe.

Obhájci také upozornili na řadu procesních chyb, které podle nich pražský krajský soud učinil. Kromě nepřesné protokolace podle nich soud hodnotil důkazy jednostranně, některými se prý vůbec nezabýval, nebo jejich zamítnutí dostatečně neodůvodnil. „U hodnocení důkazů postupoval nalézací soud zcela v souladu se zákonem,“ uvedl však dnes Zelenka.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...