Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za náš propad u studentů může předvolební atmosféra, míní ČSSD

Česko

  14:08aktualizováno  15:15
PRAHA - ČSSD nezpochybňuje studentské volby, v nichž propadla. Výsledky podle ní odráží vypjatou předvolební atmosféru, kterou vyhrocují některá pravicová média. Strana získala ve volbách organizovaných společností Člověk v tísni pouze 5,27 procenta studentských hlasů.

Zleva místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, předseda strany Jiří Paroubek a jihomoravský hejtman Michal Hašek na stranické tiskové konferenci. foto: ČTK

Stejná agentura provedla podle ČSSD mezi studenty výzkum zhruba před půldruhým rokem. "ČSSD měla 33 procent a ODS 32 procent," řekl volební manažer sociální demokracie Jaroslav Tvrdík. Ze statistického hlediska podle sociálních demokratů není možné, aby od té doby strana přišla o 28 procent.

Sociální demokraté také vyjádřili stejně jako Strana zelených znepokojení z volebního zisku Dělnické strany sociální spravedlnosti, která od studentů obdržela přes sedm procent hlasů.

Čtěte více:

Studentské volby přesvědčivě vyhrála TOP 09 se ziskem 26,59 procenta hlasů, druhá skončila ODS se 17,56 procenta hlasů. Neparlamentní Věci veřejné volilo 12,11 procenta, Českou pirátskou stranu 7,74 procenta a Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) 7,14 procenta studentů. Do sněmovny by se ještě dostali zelení (5,3 procenta) a už zmíněná ČSSD (5,27 procenta).

Politologové se neshodnou
Zatímco podle politologa Jana Kubáčka školní volby ukazují, že tradiční strany nezískávají mladé lidi, podle jeho kolegyně Vladimíry Dvořákové nemají vypovídací hodnotu.

"Chápal bych to jako signál mladé generace: nemáme rádi strany, máme problém se stranickou politikou a fandíme a přitahují nás politici, kteří sice jsou v politice, ale v podstatě nevěří na firemní nebo stranickou kulturu," uvedl Kubáček.

Podle Dvořákové ale nebyly studentské volby ani klasickým sociologickým vzorkem mezi mladou generací. Je však podle ní dobré, že si mladí mohli volby nacvičit, což byl i původní záměr pořadatelů. "Za nápad naprosto špatný považuji to, aby se výsledky zveřejňovaly. Dostává to politizaci v negativním slova smyslu do škol," uvedla politoložka.

Dvořáková: Být proti Paroubkovi je "in"
Obecně podle ní existují náznaky, že mládež je více pravicová, nebo soudí, že být pravicový je "in" a postoj proti předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi je také "in".

Dvořáková ale poukázala na to, že kdyby se mezi mladými lidmi provedl průzkum o legalizaci marihuany, převažující názor by byl opačný, než zastává třeba zástupce TOP 09 Pavel Severa.

Reakce politických stran na výsledky studentských voleb

TOP09: studenti si umí přečíst, kdo myslí na jejich budoucnost
"Svědčí o tom, že mladá generace, která byť zatím nemá volební právo, přemýšlí o své budoucnosti a umí si přečíst, který program politické strany myslí na budoucnost nejvíc," řekl místopředseda vítězné strany Miroslav Kalousek. Podle něj hlasování studentů nadcházející volby neovlivní, ale doufá, že pro tuto generaci zůstane TOP 09 stranou, která myslí na její budoucnost.

ODS: studenti nechtějí, abychom dopadli jako Řekové
Podle místopředsedy ODS a volebního manažera strany Ivana Langra zvítězila u mladých lidí odpovědnost a touha po tom, aby politici vedli zemi jiným směrem než v Řecku. "Ukazuje se také nebezpečnost politiky sociální demokracie a KSČM, která stále více směřuje ke generačnímu střetu uvnitř české společnosti," řekl Langer.

VV: studenti nechtějí politické dinosaury
Podle místopředsedy VV Jaroslava Škárky studentské volby ukázaly, že studenti už nechtějí politické dinosaury a chtějí v politice změnu. "Je vidět, že náš program je zaměřen i na mladé lidi," podotkl Škárka.

KDU-ČSL: výsledky nevypovídají vůbec o ničem
Podle předsedy lidovců Cyrila Svobody výsledky nevypovídají vůbec o ničem a nevyjadřují ani případný trend. "Strany, které uspěly, jsou strany možná populární u studentů," řekl Svoboda. KDU-ČSL ve studentských volbách propadla, když získala pouhých 1,7 procenta hlasů.

Celkové výsledky studentských voleb 2010. (Zdroj: Člověk v tísni)

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...