Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za návštěvu katedrály sv.Víta musí turisté platit. Věřící ne

Česko

  7:43aktualizováno  18:43
PRAHA - V katedrále sv. Víta na Pražském hradě začal pro návštěvníky platit nový režim, podle nějž k prohlídce chrámu potřebují vstupenku. Bez ní se dostanou jen do malé části katedrály u jejího vchodu.

Katedrála sv. Víta na pražských Hradčanech foto: Shutterstock

Kostel je opět zahrnut do dvou návštěvnických okruhů Hradu. To znamená, že lidé nemusí za katedrálu platit zvlášť, potřebují ale lístek na jeden z turistických okruhů. Menší z nich přitom stojí 250 korun. Věřící či lidé, kteří jdou navštívit hroby českých patronů a králů, vstupné platit nemusí, řekl Václav Soukup, který má provoz katedrály na starost.

"Kdokoliv přijde a řekne, že se jde pomodlit, že je věřící, nebo i když to bude nevěřící, ale přijde s tím, že jde navštívit hroby českých patronů nebo králů, tak je tam vpuštěn bez vstupenky," řekl ČTK Soukup. Tvrdí přitom, že je možné věřící od běžných návštěvníků rozlišit. "Pozná se to, je to otázka citu, praxe, ale pozná se to, že prostě ten člověk je věřící, jde se pomodlit," řekl. Téměř 98 procent návštěvníků katedrály jsou cizinci a jen něco přes dvě procenta Češi, dodal.

ČTĚTE:


Důvodem vstupného v katedrále je podle něj potřeba regulovat provoz v chrámu a "zklidnit" atmosféru v katedrále. "Spousta turistů k tomu přistupuje takovým způsobem, že to tam bylo jako na nádraží. Tím, že to bylo bez vstupenky, tak tam mohl každý, nechovali se tam úplně nejslušněji.

Jde o to, aby ti, co o to mají zájem a chtějí si katedrálu projít, ji prošli v klidu a důstojně," řekl. Na otázku, jak by se správci chrámu postavili k cizincům, kteří by chtěli do kostela vstoupit jako věřící, a nikoliv jako turisté, Soukup uvedl, že takových je málo.

Současný model zpoplatňuje většinu katedrály stejným způsobem, jako tomu bylo v roce 2006, kdy chrám spravovala církev. Rozdíl je v tom, že tehdy se za katedrálu platilo zvlášť sto korun. Nyní je její prohlídka součástí hradních okruhů.

Chrám svatého Víta

Vstupenku na návštěvnické okruhy si lidé mohou koupit v informačních centrech v areálu Hradu. Přímo v katedrále není možné za vstup zaplatit.

Turistický režim s výběrem vstupného podle Soukupa nebude platit při bohoslužbách, tedy každý den ráno od 7:00, v pátek v 18:00 a v neděli dopoledne. V době církevních obřadů ale není dovoleno si chrám prohlížet a katedrála je pro turisty uzavřena. Zadarmo budou do katedrály moci vstoupit účastníci předem ohlášených poutních zájezdů.

Chrám svatého Víta navštíví denně mezi 8000 a 13.000 turistů, uvedl Soukup.

V první den zavedení vstupného podle něj návštěvníků ubylo, nikoliv ale enormně. Na hodnocení toho, jak se na návštěvnosti katedrály nový režim projevil, je ale prý zatím brzy.

Otázkou je, jak začlenění chrámu do návštěvnického okruhu Hradu zvýší prodej těchto vstupenek. Kdyby do katedrály chodilo denně i nadále 8000 turistů, bude Správa Pražského hradu z turistického ruchu inkasovat každý den dva miliony korun. Taková varianta počítá s tím, že by si všichni turisté kupovali jen lístek na malý okruh za 250 korun. V tom je zahrnut také Starý královský palác, bazilika svatého Jiří a Rožmberský palác. Velký okruh stojí 350 korun. Hrad nabízí obvyklé slevy pro důchodce, studenty či rodiny.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat