Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za nedělní fotbal čtyři tresty

Česko

Soud rozdělil mezi výtržníky stovky hodin prospěšných prací, fanouška z Polska nechal vyhostit

BRNO Násilí na nedělním zápasu mezi týmy Baníku Ostrava a 1. FC Brno mělo včera soudní dohru. Třem radikálním příznivcům Baníku vyměřil soudce městského soudu Tomáš Kurfiřt přímo v celách policejní služebny v centru Brna veřejně prospěšné práce.

„Potrestáni byli za to, že na sportovním utkání vběhli na hrací plochu, neuposlechli výzvy, aby se vrátili do svého sektoru, a napadli ochranku,“ uvedl soudce, který ve zkráceném řízení trojici baníkovců stanovil trest v rozmezí od 250 do 400 hodin veřejně prospěšných prací. Do doby jejich odpracování mají fanoušci zákaz vstupu na všechna utkání pořádaná Českomoravským fotbalovým svazem.

Soud se zabýval i zadrženým fanouškem z Polska. Ten byl vyhoštěn na pět let. Čtvrtého ze zadržených Čechů čeká v pátek hlavní líčení kvůli nejasné trestní minulosti. Ta může ovlivnit výši trestu. Celkem policie, jež dále vyhodnocuje videozáznamy z dění na stadionu, podezřívá z výtržností dvanáct lidí.

K zásahu policejních těžkooděnců na stadionu došlo poté, co baníkovci ještě před nástupem obou týmů na trávník rozrazili branku oddělující prostor pro fanoušky hostů a plochu stadionu. Několik výtržníků proniklo na hřiště a začalo napadat ochranku, která se před nimi snažila utéct. Situace se opakovala v poločase, kdy opakovaně – tentokrát už bez výzvy pořadatelů – zasahovala policie. Zraněno bylo deset pořadatelů a jeden strážník.

První rizikový zápas měl prověřit rozdělení kompetencí mezi policií a pořadateli fotbalových utkání. Kluby nově zodpovídají za pořádek na stadionu a podílejí se svými silami na potlačení výtržností. Pokud násilí na stadionech uhlídat nedokážou, mohou požádat o asistenci policii. Ta si ale zásah může naúčtovat. Zda k finančnímu narovnání skutečně dojde, ředitelství jihomoravské policie oznámí zřejmě během dneška. Tým 1. FC Brno, který měl bezpečnost na svém stadionu zajistit, pochybení na své straně neshledal. „Nemyslím si, že budeme platit,“ uvedl sportovní ředitel klubu Radek Bělák.

Systém po nepovedené premiéře kritizovali opoziční poslanci, kteří se chtějí fotbalovým násilím zabývat na mimořádné schůzi parlamentu 3. března. ČSSD chce v nejbližších dnech předložit novelu zákona, podle níž by se policie měla vrátit na stadiony a spolupracovat například při osobních prohlídkách při vstupu na stadion. Podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka by se tak mělo snížit riziko násilí a zranění.

Ministr vnitra Ivan Langer, který s policií a fotbalovým svazem nová pravidla nastavil, tvrdí, že pořadatelé v Brně situaci podcenili. Klubu pohrozil, že zápasy na jeho stadionu se budou muset obejít bez diváků, pokud nedojde ke zlepšení bezpečnostních opatření.

Změny plánují i kluby – ostravský Baník například oznámil, že ve snaze vyhnout se výtržnostem bude vstupenky na zápasy na cizích hřištích prodávat pouze na jméno.

Další informace na straně 23

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!