Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za nedobrovolné léčení na psychiatrii dostane Čech půl milionu

Česko

  16:09
BRNO - Česko musí zaplatit Brňanu Lukáši Burešovi téměř půl milionu korun za nedobrovolnou hospitalizaci a nevhodné zacházení na psychiatrii v Brně-Černovicích. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP). Podle Ligy lidských práv jde o další důvod pro reformu psychiatrické péče v Česku.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"ESLP uvedl, že pouhý neklid člověka se zdravotním postižením nemůže vést k tomu, že bude kurtován nebo že budou použity jiné omezovací prostředky. U pana Bureše to bylo aplikovánu rutinně, ošetřující personál vůbec nezkoumal, jak s ním jinak pracovat," řekl dnes novinářům právník Ligy lidských práv Maroš Matiaško.

ČTĚTE TAKÉ:

Bureš ve stížnosti tvrdil, že jeho umístění do psychiatrické léčebny bylo nezákonné. Stěžoval si také na ponižující zacházení ze strany ošetřujícího personálu a neochotu státních orgánů vyšetřit okolnosti hospitalizace.

Předávkování uklidňujícím lékem

Bureš přijímá rozhodnutí štrasburského soudu jako zadostiučinění. "Věřím, že může posloužit jako precedens pro další podobné případy," řekl Bureš. Do léčebny se tehdy dvaadvacetiletý mladík dostal v únoru 2007 po předávkování uklidňujícím lékem, který mu předepsali psychiatři v Itálii.

Pod vlivem medikamentů vyšel z bytu na ulici a do obchodu bez kalhot, pouze ve svetru. Policejní hlídka ho převezla do psychiatrické léčebny. Tamní lékař se domníval, že je pod vlivem drog. Proto jej nechal umístit na záchytce. Podle stížnosti byl Bureš deset hodin připoutaný k lůžku. Popruhy mu způsobily poranění na zápěstích i na krku. Bureš má dodnes viditelné jizvy a trvalé následky, což jej jako aktivního hráče na violoncello silně zasáhlo.

Ředitel Psychiatrické léčebny Brno Marek Radimský řekl, že se ke konkrétním okolnostem případu zatím nemůže vyjádřit, protože nemá k dispozici oficiální český překlad rozsudku. Rutinní používání kurtování ale vyloučil. "Jsme pod stálou kontrolou," zdůraznil Radimský. Do léčebny prý pravidelně přicházejí na inspekci pracovníci kanceláře ombudsmana i evropských institucí. Žádný problém prý nikdy nezjistili.

Půl miliardy jako odškodné

Štrasburský soud přiznal Burešovi jako náhradu nemajetkové újmy 20 000 eur (494 623 Kč). Česko podle rozsudku musí peníze vyplatit do tří měsíců. Stát se teoreticky ještě může obrátit k velké komoře ESLP, většinou to však nečiní. U brněnských soudů dosud čeká na rozhodnutí také žaloba na ochranu osobnosti, podaná Burešem proti psychiatrické léčebně.

Podle Ligy lidských práv je rozsudek ESLP průlomový. "Podtrhuje nutnost určité reformy psychiatrické péče, tak jak je poskytována v České republice," uvedl Matiaško. Podobné případy prý v Česku nejsou výjimečné. Podle ligy rutinně používají omezující prostředky velké psychiatrické léčebny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,