Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za nejlepší záchranářský čin Klaus ocenil studenta

Česko

  17:53
PRAHA - Jednadvacetiletý student Matěj Novák převzal z rukou prezidenta Václava Klause ocenění za nejlepší záchranářský čin roku. V kategorii laiků dostal Zlatý záchranářský kříž za duchapřítomnou záchranu mladé ženy, která téměř vypadla z okna. Zlatý záchranářský kříž v kategorii profesionálů získal policista, který vytáhl sebevraha z ledové Jizery.

Matěj Novák, držitel Zlatého záchranářského kříže za rok 2009. foto: ČTK

Oceněny byly také týmy hasičů, které zachránily nejméně osm lidí před bleskovou povodní. Novák si při cestě k přátelům všiml ženy visící z okna. Hned na ulici zaregistroval, že jde o mladou Vietnamku, spočítal si poschodí, do kterého hned vyběhl. Našel dveře s vietnamským příjmením, vykopl je a ženu, která již byla na pokraji vyčerpání, z okna vytáhl.

Ocenění z rukou prezidenta převzal i policista Jan Říha. Loni v únoru skočil do řeky za sebevrahem, který se tam vrhl z mostu. "Když jsem ho uprostřed řeky doplaval, zjistil jsem, že nedosáhnu na dno. Hlavou mi běželo jen to, že ho musím dostat na břeh," vzpomínal. Při záchraně se potýkal nejen s ledovou vodou, ale i odporem muže.


"Pral se se mnou takovou silou, že jsem mu roztrhl džíny i pásek. Bál jsem se, abych mu něco neudělal," dodal policista. Sebevraha nakonec dokázal vytáhnout na břeh a držet ho nohama pod sebou. Ještě asi 15 minut tak stál ve vodě, než mu přišli na pomoc kolegové.

Tři týmy hasičů z Děčínska s nasazením vlastních životů zachraňovaly lidi uvězněné v horních patrech domů po bleskové povodni. Do bezpečí je hasiči dostali pomocí provizorního jištění, které v nebezpečném proudu improvizovaně vybudovali. Skupina hasičů přitom byla odkázána jen sama na sebe, komunikace s okolím byla přerušena.

Cenu za nejkurióznější čin dostala 43minutová resuscitace

Cenu za nejkurióznější záchranářský čin roku si odnesl záchranář, který úspěšně resuscitoval třináctiletého chlapce. Při resuscitaci trvající 43 minut si poradil s téměř neřešitelnými komplikacemi. Použil mimo jiné improvizovanou hypotermii přírodním sněhem a nitrokostní vstup do cév.

Cenu policejního prezidenta si odnesla zdravotní sestra Tereza Kostková za to, že výrazně přispěla k záchraně mladíka, který spadl do jeskyně. Spustila se za ním na laně i přesto, že měla minimální zkušenosti s lezením. Podchlazeného mladíka, který se zlomenou rukou v díře ležel už čtyři dny, ošetřila a povzbuzovala ho až do příjezdu hasičů. Muž, který měl v jeskyni halucinace, ještě v sanitce hovořil o tom, že v jeskyni viděl "zrzavého anděla", popsala situaci moderátorka dnešního udílení cen.

Klaus všem oceněným poděkoval za odvahu a excelentní záchranářský výkon. "Žijeme v době, která je neheroická, má nedostatek hrdinů, a proto je strašně potřeba, aby občané naší země, mladá generace, dostávali nějaké dobré příklady, nějaké vzory a to jste právě v letošním roce přesně vy všichni," řekl prezident.

Celostátní soutěž o nejlepší záchranářský čin vyhlašuje každoročně časopis Rescue Report. Nejlepší činy jednotlivců či záchranářských týmů za uplynulý rok vybírá v několika kategoriích porota, v níž jsou zastoupeni profesionální záchranáři.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat