Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Za neúspěchem pražské ČSSD ve volbách stojí Poche, Drahoš dostal cenu útěchy

KVĚTEN - Hrad zveřejnil část zprávy Vojenského zpravodajství, která uvádí, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KVĚTEN - Hrad zveřejnil část zprávy Vojenského zpravodajství, která uvádí, že... | foto: ČTK

Praha Není důvod, aby se vládní koalice otřásla v základech, zhodnotil výsledek voleb prezident Miloš Zeman v pořadu serveru Blesk.cz. Podle Zemana se v komunálních ani senátních volbách neodehrálo žádné zemětřesení, někdo mírně posílil, někdo mírně oslabil.

Neúspěch ANO v Praze přičítá prezident Miloš Zeman neznámé tváři Petra Stuchlíka, za propad pražské ČSSD prý mohou manažerské schopnosti exkandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, proti jehož kandidatuře prezident v minulosti ostře vystupoval.

„Chtěl bych především blahopřát těm, kteří uspěli ať už v prvním kole senátních voleb nebo zejména ve volbách komunálních. A obrazně řečeno bych chtěl setřít slzu z oka těch, kdo byli poraženi,“ uvedl pro Blesk.cz Zeman a dodal, že volby jsou často hodnoceny zejména podle počtu získaných mandátů. U některých stran ale podle Zemana výsledek výrazně ovlivňuje fakt, že nemají dobudovanou strukturu místních organizací a tak nekandidují ve středních a menším městech, případně obcích.

„Druhý poznatek je, že některé strany, konkrétně TOP 09, se v podstatě z celostátních stran přeměňují na regionální strany - to je vidět na jejich výsledcích, daných pražskou stranou,“ vysvětlil Zeman a dodal, že Praha je stát ve státě,  který má jinou strukturu obyvatel.

Zeman zhodnotil i neúspěch hnutí ANO v pražských komunálních volbách a uvedl, že nasazení Stuchlíka jako lídra kandidátky v Praze bylo pro hnutí hendikepem. „Nemám nic proti panu Stuchlíkovi, ale vynořil se na poslední chvíli a prakticky nikdo ho předtím neznal,“ popsal prezident.

Volební výsledek pražské ČSSD přirovnal Zeman k filmu Myš, která řvala. „Pražská sociální demokracie je nejslabší, přitom nejvíc řve a diktuje si, kdo má být ministrem,“ podotkl Zeman na adresu Pocheho a dodal, že protože pražskou organizací ČSSD manipuloval zejména Poche, tak se všichni mohli seznámit s jeho manažerskými schopnostmi, kterým prezident přičítá volební výsledek.

Prezident se vyjádřil i k rezignaci místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny, který pro iRozhlas.cz uvedl, že by chtěl rezignovat na stranické funkce. „Je to člověk značně emotivní. Když uteču z boje, tak to není přijetí odpovědnosti za výsledky voleb, ale zbabělost,“ řekl Zeman. (Rozhovor s Foldynou si přečtěte zde:

‚Cena útěchy‘ pro Drahoše

Zeman také pogratuloval ostatním neúspěšným kandidátům, kteří uspěli v senátních volbách. „Panu Drahošovi mohu blahopřát už teď a jako bývalý prognostik mohu s předstihem blahopřát i dalším svým protikandidátům,“ řekl Zeman a dodal, že úspěch ve volbách do Senátu je pro ně cena útěchy. „Já nechci senátní křeslo podceňovat, nicméně když se podíváte na prezidentské křeslo, je přeci poněkud masivnější,“ uvedl.

ODS podle prezidenta pod vedením Petra Fialy prošla údolím smrti a nyní jde nahoru. „Vydřela si to,“ dodal Zeman. Piráti podle Zemana táhnou především svojí novostí.

Neúspěch SPD si prezident vysvětluje zejména uklidněním lidí v otázce migrace. „Hlavní částí programu SPD byl boj proti nelegální migraci v době, kdy v okolních zemích migranti byli. Skoro všichni jsme měli obavu, že proud bude pokračovat. Teď, když to trochu utichlo a naše vláda jasně řekla, že nepřijmeme žádné migranty, tak se lidé trochu uklidnili a tento bod programu SPD ztratil váhu,“ řekl Zeman na adresu hnutí Tomia Okamury.

Prezidenta dle vlastních slov potěšil neúspěch hnutí Žít Brno. „Jejich představitel proslul jenom tím, že se nechával na Ukrajině bičovat v sado-maso-porno klubu. Byl to radní pro dopravu, ale sám jezdil na černo a ještě bychom mohli najít řadu příkladů… Tady je vidět, že volič, přinejmenším brněnský, je inteligentní a to hnutí s krásným názvem vyřadil ze hry,“ popsal.

Zeman v rozhovoru zároveň potvrdil, že stále považuje myšlenku zrušit Senát za skvělou, dodal ale, že s premiérem Andrejem Babišem zatím neprobíral žádné konkrétní kroky. Podle Zemana to není priorita prezidentského úřadu. „Všechny politické strany mohou použít Senát minimálně jako odkladiště,“ uvedl.

Rath jako Al Capone

Fakt, že souzený exhejtman David Rath kandidoval do Senátu, není podle Zemana otázkou etiky, ale spíše problémem českého soudnictví. „Trápí mě, že se jeho proces vleče šest a půl roku. Kritizujme soudní systém a hledejme možnosti nápravy. I když uznávám presumpci neviny, když chytíte někoho se sedmi miliony v krabici od vína, a pak se najdou další důkazy, tak jen velmi naivní člověk může věřit, že David Rath je nevinný člověk,“ shrnul Zeman a dodal, že říct, že Rath je zvučné jméno, je jako říct, že Al Capone je zvučné jméno.

Na závěr reagoval na dotazy čtenářů, do kterých se opět promítlo i téma Zemanova výroku ohledně nepracujících Romů. „Gratuluji vám, že patříte do těch deseti procent pracujících,“ odpověděl Zeman čtenáři, který žádal od prezidenta omluvu právě za tento výrok a dodal, že nepracující Romové působí i na svoje děti. „Jak ty děti mají získat elementární pracovní návyky, když tito lidé nepracují a žijí ze sociálních dávek,“ uzavřel Zeman.

Státní vyznamenání pro Michala Davida

Zeman v pořadu dále oznámil, že 28. října udělí státní vyznamenání Michalu Davidovi. „Moje kritérium je velmi jednoduché. To vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice,“ řekl Zeman. Zpěvák, který se proslavil hudbou k muzikálům i spartakiádní písní Poupata, podle Zemana toto kritérium naplnil, protože celý život zpívá milionům lidí.

Zemana nepřekvapí, pokud se k vyznamenání Davida objeví kritické hlasy. „Lidská závist obecně a v Česku zvláště je téměř nekonečná,“ řekl. „Každé jméno vyvolá kontroverzi. U Michala Davida nemůžete říkat, že nic v životě nedokázal,“ řekl. Michal David Zemana podpořil v prezidentské kampani.

Prezident ale neočekává, že by vyznamenání pro popového zpěváka vedlo k podobným protestům, jako když se v roce 2016 rozhodl neudělit vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu. „Kdyby někdo demonstroval kvůli Michalu Davidovi, byl by to velký hlupák,“ řekl Zeman. 

,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.