Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Za Nezávislé demokraty v Brně kandidují lidi, aniž o tom vědí

Česko

  20:03
BRNO - Nezávislí demokraté doplnili svou kandidátku do zastupitelstva Brna-středu lidmi, z nichž někteří nejsou k sehnání. Další žijí údajně v zahraničí a jediná zastižená odmítá, že by kandidovala.
Volební urna pro Prahu.

Volební urna pro Prahu. foto: Česká pozice

Pokus o ovlivnění výsledku voleb mohl nastat v sedmdesátitisícové městské části Brno-střed. Na spodní část kandidátky, na níž se spojili Nezávislí demokraté a Suverenita, zapsalo první uskupení více než desítku lidí z blízkých domů v Křídlovické ulici.

Jediná z nich, kterou se LN podařilo zastihnout, Magdalena Horváthová, opakovaně a výslovně odmítla, že by s kandidaturou souhlasila. "Jsem obyčejná ženská, nic jsem nepodepisovala," řekla Horváthová. O jiné ženě shodného jména a věku, která by bydlela na stejné adrese, neví.

Místopředseda se hájí: Všichni podepsali
Další lidé, kteří v dolní části kandidátky figurují, žijí podle sousedů v zahraničí, jiné nešlo zastihnout. Ve všech případech se problém týká osob nominovaných Nezávislými demokraty. "Chodili tu a žádali podporu," uvedli lidé v domech. Celorepublikový místopředseda Nezávislých demokratů Petr Hudlík včera LN obvinil, že se snaží za úplatek rozpoutat aféru kolem jeho strany. Podle něj budou mít během dneška od problémových kandidátů prohlášení, že souhlasili s kandidaturou. "I lidé, kteří nejsou k zastižení, souhlas podepsali. A to, že je nemůžete zastihnout, je váš problém," oznámil Hudlík.

Pokud by se však ukázalo, že podpisy někdo falšoval nebo jen zneužil, může být podle trestního zákoníku potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta. Musela by to ale ověřit policie, například grafologickým rozborem podpisů.

Problém je v tom, že úřady při registraci kandidátek nemohou kontrolovat, zda je podepsali lidé uvedení na formuláři, ani podpis nemusí být úředně ověřený. Na volebních lístcích se nezveřejňuje adresa bydliště kandidátů, takže nepoctivé strany mohou při podobném postupu spoléhat na anonymitu velkoměsta.

Volební systém v komunálních volbách navíc zvýhodňuje ty strany, které zaplní na kandidátkách všechny pozice. Představitelé Suverenity byli včera informacemi o možných "pasivních" kandidátech svého koaličního partnera zaskočeni. "Každá strana dodala svoje lidi. Oni neprověřovali naše, my jsme nekontrolovali ty jejich," sdělil krajský koordinátor Suverenity Libor Matouš. V případě, že se podezření potvrdí, je jeho strana připravena problém řešit.

Podobný problém s kandidaturou, o níž nominovaný nevěděl, řešili Nezávislí demokraté ve stejné čtvrti i před čtyřmi lety. Svoje jméno našel na kandidátce Nezávislých demokratů brněnský advokát Steve Georges, který byl tehdy členem US-DEU. "Pokud si dobře vzpomínám, upozornil mne na to jeden z kolegů, který se divil, co se stalo, že kandiduji za jinou stranu," popsal v pondělí tehdejší událost Georges. O kandidatuře netušil.

Na problém s kandidáty Nezávislých demokratů upozorňuje i starosta Brna – Starého Lískovce Vladan Krásný. Ten vystřídal před čtyřmi lety za vyhrocených okolností Hudlíka. "Vím, že se teď někteří jeho příznivci krátce před volbami papírově přestěhovali do Lískovce, aby kandidovali," řekl.