9. prosince 2017 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za pád rentgenu, který v ústecké nemocnici zabil pacientku, může asi vadná součástka

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Štěpán Horn, Lidovky.cz

ÚSTÍ NAD LABEM Před téměř dvěma měsíci spadla na osmdesátiletou ženu v ústecké Masarykově nemocnici těžká hlavice rentgenu. Žena na následky zranění zemřela. Viníkem tragické události je s největší pravděpodobností vadná součástka v teleskopickém tubusu rentgenu.

Zjištění přinesla MF DNES. Nehoda se stala při běžném vyšetření na plicním oddělení. Na ženu ležící na lékařském stole spadl asi z metrové výšky rentgenový zářič. Seniorka ještě zhruba hodinu bojovala o život.

Místnost s rozbitým přístrojem je  stále zapečetěná a nemocnice čeká na výsledek znaleckého posudku. Po konzultaci s odborníky se zřizovatel nemocnice Krajské zdravotní, a. s. domnívá,  že šlo o mechanickou závadu na pístu tubusu rentgenu. Softwarovou či personální chybu vylučují. Rentgen je stále v tříleté záruční době. Podle bezpečnostní revize, která proběhla letos v červnu, měl být bez závad. Potvrzení bylo platné až do další kontroly v prosinci.

Ihned po katastrofické události byl preventivně uveden mimo provoz i druhý rentgen stejného typu od téhož výrobce. Stejně se zachovali i v nemocnici v Třebíči, kde mají identický rentgen.

V Ústí nad  Labem kvůli tomu klesl počet vyšetření na polovinu. Přednost mají pacienti z pohotovosti a lůžkových oddělení. Pacienty, jejichž vyšetření není akutní, lékaři posílali jinam. Ústecký kraj již nemocnici zakoupil za 9 milionů rentgen nový. Ústečtí lékaři se s ním teprve učí pracovat.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz