Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za pátek přibylo 20 315 nakažených. Je to méně než před týdnem, méně se ale i testovalo

Vojáci na Trutnovsku testuji lidi na covid. foto: Martin Veselý, MAFRA

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl. Pátečních 20 315 nově potvrzených nákaz bylo o desetinu méně než před týdnem. Méně se ale i testovalo, ubylo zejména antigenních testů.
  7:12aktualizováno  7:46

Poprvé od konce září se snížila také týdenní incidence, k sobotě na 100 000 obyvatel připadalo za posledních sedm dní 1207 případů koronaviru. Ve čtvrtek to bylo 1231. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 dál přibývá, k pátku jich bylo 6169. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Šíření epidemie pořád sleduje nejrizikovější variantu scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), řekl pro sobotní Právo ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. „Při současných vysokých počtech to nemůže trvat dlouho, než viru, laicky řečeno, dojdou lidé k nakažení,“ uvedl. 

Nová verze koronaviru může účinněji mutovat, některé testy ji nemusí zachytit, varuje viroložka Tachezy

Epidemie bude podle Duška zcela jistě dalších sedm až deset dní v populaci oscilovat. „V prosinci zřejmě dosáhne vrcholu, ale i tak se potom její brzdná dráha ještě projeví v nemocnicích,“ dodal.

Ve srovnání stejných dnů v týdnu nových případů naposledy ubylo 28. září, kdy byl ale státní svátek, a před tím 23. září. Páteční přírůstek i tak převýšil 20 000, což se stalo popáté od počátku epidemie, z toho třikrát v nynějším a dvakrát v předchozím týdnu. Testů PCR laboratoře v pátek provedly 90 200, zhruba o 1300 méně než před týdnem. Antigenních testů ubylo téměř o dvě třetiny na 25 700.

Incidence nadále roste v mezitýdenním srovnání. Před týdnem na 100 000 obyvatel připadalo za sedm dní méně než 1000 nových nákaz. Nejvíce zasažený zůstává Olomoucký kraj s týdenní incidencí 1700 a Zlínský kraj, kde je na 100 000 lidí za týden 1584 případů. Nad 1400 je to ještě v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Relativně nejlepší je situace v Karlovarském kraji se 454 případy na 100 000 obyvatel. Z okresů je na tom nejhůř Prostějovsko a Šumpersko, nejnižší je týdenní incidence na Sokolovsku.

Pátečních 6169 lidí s covidem-19 v nemocnicích je zhruba o 900 víc než před týdnem. Naposledy byly počty hospitalizovaných takto vysoké počátkem letošního dubna. Covidových pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než 150 na 924. Nemocnice zejména na Moravě a ve Slezsku zastavily odkladnou péči, začaly také přesuny pacientů mezi kraji.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,1 milionu lidí. Zemřelo 32 744 z nich. V tomto měsíci je úmrtí téměř 1900, denní počty zemřelých zatím pětkrát přesáhly stovku a jsou nejvyšší od počátku dubna.

U nejvyužívanějších preventivních a plošných testů bylo v pátek pozitivních 8,2 procenta vzorků, před týdnem to bylo šest procent. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, podíl nakažených stoupl za týden z 15,1 na 16,6 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z předchozích rekordních hodnot. Nákazu v pátek prokázaly čtyři z deseti těchto testů, zhruba stejně jako před týdnem.

Dávku očkování proti covidu v pátek dostalo 65 858 lidí, před týdnem to bylo asi o 5500 méně. Nejnovější čísla navíc při pozdějších aktualizacích obvykle rostou. Podaných dávek přibylo v každém dni nynějšího týdne, zájem o vakcinaci zřejmě podpořila vládní omezení pro neočkované. Dosud zdravotníci rozdali zhruba 13,34 milionu dávek. Většina vakcín je dvoudávková, někteří lidé už si také mohou přijít pro posilující třetí dávku. Dokončené očkování má 6,33 milionu lidí, posilující dávku dostalo zhruba 772 000 osob.

Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí. Policie chystá namátkové kontroly nových omezení.

Kvůli potenciálně rizikové variantě koronaviru, které Světová zdravotnická organizace (WHO) přiřadila řecké písmeno omikron, musejí Češi i občané zemí EU ode dneška po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!