Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za pátek přibylo 8782 případů covidu. PES po šesti dnech stagnace mírně stoupl na 73 bodů, zvýšilo se reprodukční číslo

Lidé na zastávce autobusu v době koronavirové pandemie. Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na zastávce autobusu v době koronavirové pandemie. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v České republice v pátek dále zrychloval. Přibylo 8782 nakažených, což je zhruba o 160 více než před týdnem. Oproti předchozímu pátku také mírně stoupl podíl nových případů nákazy na celkovém počtu testovaných na 29,81 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hospitalizovaných ubylo na 5761. Počet úmrtí lidí s covidem-19 za celou dobu epidemie v pátek překročil 18 000.

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, po šesti dnech stagnace mírně stoupl ze 71 na 73 bodů. Ukazatele pro výpočet indexu se ale výrazně nezměnily. Index je stále na úrovni čtvrtého stupně pohotovosti z pěti, zatímco v Česku platí oficiálně pátý stupeň. Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v České republice v pátek dále zrychloval.

Od loňského března, kdy se v zemi objevily první potvrzené případy nákazy koronavirem, zemřelo 18 058 nakažených. Denní počty úmrtí se v posledních dnech pohybují kolem 120. Případů covidu-19 bylo za celou epidemii v republice zaznamenáno 1 082 849.

V pátek bylo provedeno asi 31 000 PCR testů na koronavirus a téměř 35 000 antigenních testů. Podíl pozitivních testů v posledních dnech klesal. Ještě v pondělí dosahoval téměř 34 procent. I přes pokles byl ale v pátek se skoro 30 procenty nadále vyšší než před týdnem. 

Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích klesl podle statistik ministerstva oproti minulému pátku téměř o dvě stovky na 5761, z nichž 1088 je ve vážném stavu. Statistiky však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají. Nemocnice v Česku jsou kvůli epidemii v současnosti přetížené. K dnešnímu ránu bylo podle ministerstva v celé republice volných jen 16 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče a u standardních lůžek s kyslíkem bylo volných jen 27 procent kapacit.

Třeba v Královéhradeckém a Karlovarském kraji je aktuálně volná jen zhruba desetina standardních lůžek s kyslíkem. V Karlovarském kraji jsou navíc i lůžka ARO a JIP pouze na šesti procentech z celkových kapacit. V Královéhradeckém kraji je jich volných 12 procent.

Nejvíce se covid-19 v posledních týdnech šíří právě na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Chebsku a Sokolovsku v Karlovarském kraji. Na Trutnovsku přibylo za uplynulých sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel přes 1200 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů, a na Chebsku a Sokolovsku téměř 1100 nakažených. Okresy Cheb, Sokolov a Trutnov jsou kvůli rychlému šíření nemoci od pátku uzavřeny.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo zatím k pátečnímu večeru přes 442 000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dosud dostalo téměř 159 000 lidí. V pátek bylo podáno asi 17 600 dávek vakcín, což je zhruba o 2000 více než předchozí pátek. Skoro 13 000 lidí dostalo v pátek druhou dávku vakcíny. 

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...