Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Za pivo řidič body nedostane

Česko

Senátoři chtějí odpustit bodový trest řidičům s alkoholem do 0,3 promile. EU naopak limity zpřísňuje

PRAHA Česká republika hodlá vykročit proti proudu. Hledá totiž cesty k větší benevolenci malého množství alkoholu za volantem, zatímco Evropa alkoholové limity postupně snižuje.

Senátoři, kteří oprášili novelu silničního zákona, do ní chtějí prosadit zrušení bodových sankcí pro řidiče, kteří by u dechové zkoušky nadýchali do 0,3 promile. (To je asi jedno velké pivo.) Tito motoristé by tak dostali pouze pokutu. Senátoři tím chtějí řešit dnešní situaci, kdy řidiči s malým množstvím alkoholu body stejně nedostávají. Přestupkové odbory totiž případy do 0,2 promile z nařízení ministerstva dopravy neřeší. Proto o tolerování nízké hladiny alkoholu uvažuje i policie.

Česko je s tímto postojem v Evropě naprostou výjimkou. Nynější trend v Evropě je úplně opačný. Hned tři státy Evropské unie se rozhodly své povolené limity alkoholu zpřísnit a samotný Brusel je v tom nadšeně podporuje. Nejdále jde v tomto směru Finsko. To hodlá dosavadní limit 0,5 promile snížit na 0,2, a to plošně pro všechny motoristy. Stejnou hodnotu chtějí prosadit do zákona i v Belgii a Irsku. Tam se bude ale limit 0,2 promile týkat pouze začínajících profesionálních šoférů. Limit pro běžné řidiče bude v obou zemích 0,5 promile. Irsko se tak zbaví své nynější benevolentní povolené míry 0,8 promile.

Odborníci, kteří u nás organizují akce proti požívání alkoholu za volantem, s českým uvolňováním otěží nesouhlasí. „Náš názor je ten, že v tuto dobu jsou takové aktivity naprosto mimo mísu. Situace na silnicích je totiž velmi špatná. Dokud nedojde k výraznému zlepšení poměrů na českých silnicích, tak to není na místě, a je zapotřebí držet nulu,“ říká David Binar, který spoluorganizuje akci Domluvme se.

Senátoři se ale brání. „Nevoláme po tom, aby se zvedl limit alkoholu na 0,3 promile. Pro mnoho řidičů by to byl signál, že mohou před jízdou pít. Naší úpravou se jen snažíme vyřešit nynější patovou situaci. Pokuta pro řidiče stále zůstane. Odpadne jen zbytečné papírování. Policisté totiž nebudou muset tyto případy předávat dál, vše vyřeší na místě,“ vysvětluje senátor za ODS Jiří Žák.

Podle Binara ale senátoři i zdánlivě drobnou změnou v zákoně dávají lidem signál, že legislativa vůči alkoholu povolila. „Je to taková česká cesta. Říkat, že máme nulu, ale chovat se tak, že máme 0,3 promile, je špatně. Ilustruje to český přístup k zákonům. Je také samozřejmě otázka, jestli je nula opravdu reálně dodržitelná,“ říká Binar.

Evropská unie bojuje za snižování tolerance alkoholu už několik let. Letos v dubnu vyšly například výsledky unijního průzkumu, který se snažil odhalit postoj Evropanů k alkoholu za volantem. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že jen 27 procent Evropanů zná přesně nejvyšší dovolenou hladinu alkoholu ve svém státě. Češi se ovšem ukázali jako dobří znalci zákona. O platném nulovém limitu vědělo 75 procent dotázaných. Bezradní byli naopak Malťané, Řekové a Belgičané. Povolenou toleranci alkoholu ve své zemi neznalo v těchto státech více než osmdesát procent respondentů. Jen 15 procent Evropanů je přesvědčeno, že alkohol za volant nepatří. Myslí si to například jen jedno procento oslovených Francouzů.

***

EVROPANÉ A ALKOHOL

V dubnu letošního roku udělala EU velký výzkum o postoji Evropanů k alkoholu za volantem.

* Pouze 27 procent Evropanů zná přesně nejvyšší limit alkoholu ve svém státě. Češi se ukázali jako největší znalci zákona z celé unie. Nulový limit znalo 75 procent Čechů. Největší vědomostní mezery prokázali Belgičané, Řekové a Malťané. Tamní limity alkoholu neznalo více než 80 procent dotázaných.

* 15 procent Evropanů je přesvědčeno, že alkohol za volant vůbec nepatří. Myslí si to především Poláci (48 %). V Česku souhlasilo s touto tezí 36 procent respondentů. Nejvíce mají alkohol s řízením spojený Francouzi. Že alkohol za volant nepatří, si ve Francii myslelo jen jedno procento dotázaných.

* Nulový limit jako Česko mají v Evropě ještě další tři postkomunistické státy. Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Limit 0,2 promile mají Estonsko, Polsko a Švédsko. Toleranci 0,4 promile má jen Litva. V 16 státech platí limit 0,5 promile. (jde například o jihoevropské státy, Benelux či Německo). Tři státy (Velká Británie, Malta, Irsko) mají limit 0,8.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...