Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za pokus o vraždu matky na vozíku si syn odpyká 11 let za mřížemi. Žena je stále v bezvědomí

Pouta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta | foto: Shutterstock

PRAHA Za pokus o vraždu matky si Jiří Jedlička odpyká 11 let ve vězení s ostrahou. Trest mu ve středu potvrdil pražský vrchní soud. Muž na začátku března v opilosti napadl svoji dvaaosmdesátiletou matku, o kterou se již delší dobu staral. Bil ji pěstmi do obličeje a kopal ji. Žena je dodnes v bezvědomí v nemocnici a bez pomoci přístrojů nemůže dýchat. Její stav se již podle znalců nezlepší.

Devětapadesátiletý Jedlička u středečního odvolacího jednání uvedl, že starání se o matku pro něj byla větší psychická zátěž, než mohl unést. „Strašně se stydím a moc toho lituji,“ prohlásil. Jeho advokátka žádala, aby soud muži mimořádně snížil trest, protože není pro společnost nebezpečný.

„Trest byl uložen na spodní hranici trestní sazby, není nepřiměřeně přísný,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Soud podle něj nemůže trest mimořádně snížit, protože muž vraždu téměř dokonal. Napadení také bylo značně brutální.

Událost se odehrála v Jirkově na Chomutovsku. Jedlička se přistěhoval k matce, aby se o ní staral. Žena byla na vozíku a potřebovala péči. Jejich soužití bylo problematické, s matkou podle výpovědí svědků nebylo jednoduché vyjít. Syn se zase uchyloval k alkoholu. 

Po pěti měsících pak situace vyvrcholila. Žena spadla v koupelně z invalidního vozíku. „Snažil jsem se jí zvednout, nemohl jsem s ní ani tak ani tak, tak mě to rozčílilo, dal jsem jí facku, kopnul jsem ji,“ uvedl u hlavního líčení Jedlička. Dále si napadení již moc nepamatoval.

Pomoc přivolali sousedé, kteří slyšeli z bytu křik. Městský strážník, jenž přijel na místo, uvedl, že Jedlička mu chtěl zabránit ve vstupu do bytu, protože mamince nic není. V té době už žena ležela na zemi v bezvědomí. Jedlička jí zlomil obličejové kosti, žebra a končetiny, poškodil jí mozek a způsobil jí četné pohmožděniny.

Muži hrozil trest deset až 18 let vězení. Za polehčující okolnost soud označil částečné doznání a výpovědi příbuzných, podle kterých bylo soužití s matkou velmi složité. Jedličkovi na druhou stranu přitížilo, že útoky byly opakované, trvaly dlouho, žena byla nemohoucí.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!