10. května 2019 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Družku bodl 30krát dlouhým nožem, útok přežila. Ústavní soud mu za pokus o vraždu potvrdil 17 let vězení

Ústavní soud. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud. Ilustrační foto. | foto: © IlustraČeská pozice

Brno  Ústavní soud odmítl stížnost muže, který v Chebu paralyzérem napadl svoji družku, poté jí zasadil na 30 ran dlouhým nožem. Za pokus o vraždu si odpykává trest 17 let vězení. Ústavní soudci jeho stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Krajský soud v Plzni loni poslal muže na 19 let do vězení, Vrchní soud v Praze verdikt zmírnil o dva roky. Dovolání pak odmítl Nejvyšší soud. Pachatel se opakovaně domáhal překvalifikování skutku z vraždy předem promyšlené na takzvanou prostou vraždu, spáchanou v afektu.

Ve stížnosti muž také tvrdil, že justice odmítla provést některé jím navrhované důkazy, které by mohly ovlivnit výsledek procesu. Odvolací soud například konstatoval, že dokazování není „bezbřehým procesem, v němž je nezbytné zabývat se nepodstatnými detaily“.

Ústavní soudci ponechali verdikt beze změn. „Z rozhodnutí je patrné, že krajský soud se věcí řádně zabýval a na základě provedených důkazů učinil jednoznačný závěr o naplnění skutkové podstaty trestného činu,“ stojí v usnesení.

Závěr o promyšlenosti mužova jednání potvrdil už dříve také Nejvyšší soud, poukázal při tom na výpověď oběti, která přežila díky lékařské pomoci. „Z její výpovědi je patrné, že obviněný musel mít svůj čin dopředu připravený (paralyzér již držel v ruce, nůž viděla ukrytý ve skříni pod oblečením, hovořila též o napuštěné vaně a fénu na prodlužovacím kabelu), především však potvrdila, že dovolatel byl po celou dobu útoku ‚při smyslech‘,“ rozhodl Nejvyšší soud.

Čin se odehrál v květnu 2017 v bytě v Chebu, kde spolu partneři dříve žili a který žena o několik dní dříve kvůli neshodám opustila. Krátce před vraždou se domluvili, že se v bytě znovu potkají. Muž ji tam napadl nejprve paralyzérem, poté nožem a způsobil jí mnoho vážných zranění. Nakonec žena přiměla útočníka, ať zavolá na tísňovou linku, oznámí, že se sama pořezala, a odejde, což také pachatel udělal. Policisté jej brzy poté zadrželi.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz