19. dubna 2017 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za pokus podplácení dostali bývalý politik Horký a lobbistka Mrencová podmínku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Petr Horký a Jana Mrencová u krajského soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Horký a Jana Mrencová u krajského soudu. | foto: ČTK

CHEB Chebský okresní soud ve středu znovu uložil podmíněné tresty bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkému a lobbistce Janě Mrencové. Překvalifikoval ale trestný čin u Mrencové na pokus o podvod a u Horkého na pokus o podplácení. Podle obžaloby chtěla Mrencová po Horkém peníze za to, že zařídí, aby o něm nevyšel článek, který by ho poškodil.

Mrencová byla odsouzena k deseti měsícům s podmíněným odkladem na dva roky a k peněžitému trestu 25 tisíc korun. Horký dostal osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců. I on má zaplatit pokutu 20 tisíc korun. Obhájce Mrencové se na místě odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu k rozhodnutí.

Okresní soud už před rokem oběma uložil podmíněné tresty, tehdy ale oběma za úplatkářství. Odvolací krajský soud případ vrátil do Chebu s tím, aby soud zvážil, zda nešlo o pokus o podvod. Soudce Jiří Kutílek ve středu výhradám krajského soudu vyhověl a skutek překvalifikoval. Zároveň proti předchozímu verdiktu snížil oběma délku trestu. Pokuta zůstala stejná. Obžalovaní ve středu k soudu nepřišli, chyběl i advokát Petra Horkého.

Případ vyšel najevo při vyšetřování jiné věci, když Horkému telefon odposlouchávala policie. Při odposleších zaznamenala mimo jiné i hovory mezi Mrencovou a Horkým o penězích pro novináře. S 20 tisíci korunami v hotovosti pak policie Horkého zadržela před schůzkou s Mrencovou.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu.
Petr Horký byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní.

Jenže při vyšetřování, ani u soudu se nepodařilo prokázat, že nějaký novinář skutečně připravoval článek o Horkém a že se Mrencová s nějakým novinářem v této věci spojila. I proto soudce Mrencovou odsoudil za pokusu o podvod. U Horkého zůstal trest za podplácení, ale jen ve stadiu pokusu.

Oba obžalovaní se hájí tím, že peníze byly určeny na pokračování služeb, které Mrencové firma pro Horkého v minulosti opakovaně dělala. Šlo hlavně o propagaci a předvolební kampaň.

Jméno lobbistky Jany Mrencové, která se v politice pohybovala dlouho a měla úzké vztahy s mnoha významnými politiky, se objevilo v médiích i v souvislosti s její spoluprací s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Média ji označovala za jeho falešnou mluvčí, která pod pseudonymem Lucie Proutníková rozesílala e-maily s citacemi Haška a pozvánky na akce s jeho účastí. Hašek pak popřel, že by Proutníkovou znal, spolupráci s Mrencovou ale nepopřel.

ČTK
  • 7Diskuse