Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za pokus podplácení dostali bývalý politik Horký a lobbistka Mrencová podmínku

Česko

  11:29
CHEB - Chebský okresní soud ve středu znovu uložil podmíněné tresty bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkému a lobbistce Janě Mrencové. Překvalifikoval ale trestný čin u Mrencové na pokus o podvod a u Horkého na pokus o podplácení. Podle obžaloby chtěla Mrencová po Horkém peníze za to, že zařídí, aby o něm nevyšel článek, který by ho poškodil.

Petr Horký a Jana Mrencová u krajského soudu. foto: ČTK

Mrencová byla odsouzena k deseti měsícům s podmíněným odkladem na dva roky a k peněžitému trestu 25 tisíc korun. Horký dostal osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců. I on má zaplatit pokutu 20 tisíc korun. Obhájce Mrencové se na místě odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu k rozhodnutí.

Kontrolní výbor Jihomoravského kraje nenašel v kauze Mrencová chyby ve smlouvách

Okresní soud už před rokem oběma uložil podmíněné tresty, tehdy ale oběma za úplatkářství. Odvolací krajský soud případ vrátil do Chebu s tím, aby soud zvážil, zda nešlo o pokus o podvod. Soudce Jiří Kutílek ve středu výhradám krajského soudu vyhověl a skutek překvalifikoval. Zároveň proti předchozímu verdiktu snížil oběma délku trestu. Pokuta zůstala stejná. Obžalovaní ve středu k soudu nepřišli, chyběl i advokát Petra Horkého.

Případ vyšel najevo při vyšetřování jiné věci, když Horkému telefon odposlouchávala policie. Při odposleších zaznamenala mimo jiné i hovory mezi Mrencovou a Horkým o penězích pro novináře. S 20 tisíci korunami v hotovosti pak policie Horkého zadržela před schůzkou s Mrencovou.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu.
Petr Horký byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní.

Jenže při vyšetřování, ani u soudu se nepodařilo prokázat, že nějaký novinář skutečně připravoval článek o Horkém a že se Mrencová s nějakým novinářem v této věci spojila. I proto soudce Mrencovou odsoudil za pokusu o podvod. U Horkého zůstal trest za podplácení, ale jen ve stadiu pokusu.

Oba obžalovaní se hájí tím, že peníze byly určeny na pokračování služeb, které Mrencové firma pro Horkého v minulosti opakovaně dělala. Šlo hlavně o propagaci a předvolební kampaň.

Jméno lobbistky Jany Mrencové, která se v politice pohybovala dlouho a měla úzké vztahy s mnoha významnými politiky, se objevilo v médiích i v souvislosti s její spoluprací s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Média ji označovala za jeho falešnou mluvčí, která pod pseudonymem Lucie Proutníková rozesílala e-maily s citacemi Haška a pozvánky na akce s jeho účastí. Hašek pak popřel, že by Proutníkovou znal, spolupráci s Mrencovou ale nepopřel.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat