Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Půl roku s pandemií. V Česku se covidem nakazilo celkem přes 24 tisíc lidí, za pondělí přibylo 257 případů

Testování všech občanů obce Tatiná na Plzeňsku na koronavirus. foto: Petr Eret MAFRA

Praha - Za pondělí laboratoře v Česku potvrdily 257 nových případů koronaviru, což je nejmenší denní nárůst za posledních osm dní. V úterý se počet zvýšil zatím o 214. Půl roku od doby, kdy se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, se nakazilo dohromady 24 832 lidí. Z nich se téměř 18.100 vyléčilo a 425 zemřelo. Momentálně se s nákazou potýká 6319 lidí, vyplývá z údajů k úterním 18:00 na webu ministerstva zdravotnictví.
  7:10aktualizováno  19:11

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, téměř o desetinu ale za poslední den vzrostl počet hospitalizovaných s covidem-19. V nemocnici je s koronavirem podle údajů k pondělku 166 lidí, což je nejvíce od 11. května. V těžkém stavu je 34 z nich. Podíl hospitalizovaných mezi aktuálně nemocnými ale zůstává poslední zhruba měsíc pod třemi procenty.

Otevření škol pandemii nevyhrotí, školáci nejsou tahounem infekce, uvádí studie

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi zhruba 2440 případů koronaviru, což bylo proti předchozímu týdnu o víc než pět stovek víc. V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst od vypuknutí koronavirové epidemie, přibylo 483 nově nakažených. O víkendu sice nárůst zpomalil, o volných dnech ale bývá menší množství provedených testů. Z pondělních 7876 testovaných se nemoc prokázala u 3,26 procenta. V neděli to bylo téměř sedm procent. Od začátku března provedly laboratoře víc než 910 000 testů.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel víc než 58 nových případů covidu-19. Následuje Praha s téměř 49 případy na 100 000 obyvatel za uplynulý týden a Mělnicko se zhruba 40 případy.

V Praze budou roušky povinné i na nádražích a ve vestibulech metra

Od úterý je v Česku znovu povinné zakrývat si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou, na úřadech, při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na na vnitřních akcích od stovky účastníků. Děti, které v úterý zahajují nový školní rok, je plošně nařízené nemají, v některých školách se ale budou muset nosit například ve společných prostorech.

První případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března, první člověk s covidem zemřel o tři týdny později. Zhruba od poloviny března začala vláda zavádět plošná opatření proti šíření koronaviru, která dosud nebývalým způsobem omezila volný pohyb a cestování, podnikání nebo každodenní aktivity lidí. Postupné uvolnění přišlo před prázdninami. Nyní se stát ke zpřísnění pravidel vrátil kvůli pokračujícímu nárůstu počtu nemocných i zářijovému návratu dětí do škol a lidí z dovolených, kvůli kterému se epidemiologové obávají zhoršení situace. Izolace pro nakažené a karanténa pro lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, se nicméně od úterka zkracuje ze 14 na deset dní.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat