Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Půl roku s pandemií. V Česku se covidem nakazilo celkem přes 24 tisíc lidí, za pondělí přibylo 257 případů

Testování všech občanů obce Tatiná na Plzeňsku na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování všech občanů obce Tatiná na Plzeňsku na koronavirus. | foto: Petr Eret MAFRA

Praha Za pondělí laboratoře v Česku potvrdily 257 nových případů koronaviru, což je nejmenší denní nárůst za posledních osm dní. V úterý se počet zvýšil zatím o 214. Půl roku od doby, kdy se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, se nakazilo dohromady 24 832 lidí. Z nich se téměř 18.100 vyléčilo a 425 zemřelo. Momentálně se s nákazou potýká 6319 lidí, vyplývá z údajů k úterním 18:00 na webu ministerstva zdravotnictví.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, téměř o desetinu ale za poslední den vzrostl počet hospitalizovaných s covidem-19. V nemocnici je s koronavirem podle údajů k pondělku 166 lidí, což je nejvíce od 11. května. V těžkém stavu je 34 z nich. Podíl hospitalizovaných mezi aktuálně nemocnými ale zůstává poslední zhruba měsíc pod třemi procenty.

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi zhruba 2440 případů koronaviru, což bylo proti předchozímu týdnu o víc než pět stovek víc. V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst od vypuknutí koronavirové epidemie, přibylo 483 nově nakažených. O víkendu sice nárůst zpomalil, o volných dnech ale bývá menší množství provedených testů. Z pondělních 7876 testovaných se nemoc prokázala u 3,26 procenta. V neděli to bylo téměř sedm procent. Od začátku března provedly laboratoře víc než 910 000 testů.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel víc než 58 nových případů covidu-19. Následuje Praha s téměř 49 případy na 100 000 obyvatel za uplynulý týden a Mělnicko se zhruba 40 případy.

Od úterý je v Česku znovu povinné zakrývat si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou, na úřadech, při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na na vnitřních akcích od stovky účastníků. Děti, které v úterý zahajují nový školní rok, je plošně nařízené nemají, v některých školách se ale budou muset nosit například ve společných prostorech.

První případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března, první člověk s covidem zemřel o tři týdny později. Zhruba od poloviny března začala vláda zavádět plošná opatření proti šíření koronaviru, která dosud nebývalým způsobem omezila volný pohyb a cestování, podnikání nebo každodenní aktivity lidí. Postupné uvolnění přišlo před prázdninami. Nyní se stát ke zpřísnění pravidel vrátil kvůli pokračujícímu nárůstu počtu nemocných i zářijovému návratu dětí do škol a lidí z dovolených, kvůli kterému se epidemiologové obávají zhoršení situace. Izolace pro nakažené a karanténa pro lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, se nicméně od úterka zkracuje ze 14 na deset dní.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...