Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za posprejování Karlova mostu uložil soud cizincům podmínku, vyhoštění a pokutu 100 tisíc korun

Česko

  12:00aktualizováno  16:00
Praha - Za posprejování Karlova mostu v Praze uložil ve čtvrtek soud dvojici německých turistů roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100 000 korun. Každý z nich také musí uhradit škodu 40 000 korun. Novinářům to řekla soudkyně a mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková, rozhodnutí je podle ní pravomocné.

V noci z 15. na 16.7. skupina vandalů poškodila mostní pilíř Karlova mostu. foto: Michal TurekMAFRA

Cizinci musí opustit české území do páteční půlnoci. Podle Hájkové jeden z nich uvedl, že byli v době činu opilí a že si neuvědomili, o jak významnou památku jde.

Vandalové most posprejovali v noci ze 15. na 16.7.
„Čím dříve to zmizí, tím lépe pro památku," řekl památkář Petr Kuneš z NPÚ.

Počínání turistů už v úterý odsoudil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který posprejování Karlova mostu označil za naprosté kulturní barbarství. Upozornil, že Praha nabízí mnoho legálních ploch pro graffiti, a že proto nebude tolerovat nelegální sprejerství.

Německý velvyslanec se za čin krajanů omluvil

K věci se dnes vyjádřil i německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. „Primátor Zdeněk Hřib má pravdu. Tato chaotická čmáranice je činem kulturního barbarství. Nás Němce to naplňuje hanbou. Omlouváme se. Návštěvníci tohoto úžasného města k němu musí mít respekt,“ uvedl na Twitteru.

18.července 2019 v 15:17, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 15:59

OB @ZdenekHrib hat Recht: Diese wirre Schmiererei ist ein Akt kultureller Barbarei. Er erfüllt uns Deutsche mit Scham. Wir entschuldigen uns. Besucher dieser wunderbaren Stadt müssen ihr Respekt entgegenbringen. #Karlův_most #Karlsbrücke #Praha #Prag #Graffiti https://t.co/wOhJFF03iZ

Dva muže ve věku 23 a 30 let zadrželi strážníci v pondělí večer. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. Oba skončili v policejní cele. Za trestný čin poškození cizí věci hrozilo sprejerům až tříleté vězení.

Nasprejovaný obrazec je přes pět metrů dlouhý a dva metry vysoký. K odstranění tak rozsáhlého graffiti je podle Technické správy komunikací potřeba památkáři schválený restaurátorský záměr, který určí metodu, jež nenaruší kámen.

Karlův most si vandalové nevybrali za cíl svého řádění poprvé. Jiní pachatelé jeho část posprejovali v roce 2016. V září 2017 pak osmačtyřicetiletý cizinec popsal fixem sochu svatého Františka. Soud mu uložil trestním příkazem půlroční podmínku, tříleté vyhoštění a povinnost nahradit způsobenou škodu 15 000 korun.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...