Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za požár paláce mohl zapnutý vařič

Požár zničil 16. října levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár zničil 16. října levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. | foto: ČTK

PRAHA Příčinou požáru, který loni 16. října zničil levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, byl podle policie zapnutý elektrický vařič v jednom z výstavních stánků. Na webu pražské policie to uvedla mluvčí Eva Miklíková. Škoda, kterou oheň způsobil, se odhaduje až na miliardu korun.

Prohlédněte si fotogalerii 

Na vařiči, který byl v kuchyňce výstavního stánku, podle závěrů policie vzplály hořlavé předměty. Stánek byl součástí veletrhu zubařské techniky Pragodent.

Pavel Bém o požáru Průmyslového paláce na pražském Výstavišti


Poté, co požár vznikl, se podle Miklíkové rychle rozšířil na další stánky a dřevěnou konstrukci stropu levého křídla paláce. "Požár byl zpočátku provázen i několika výbuchy, které byly zapříčiněny explozemi 12 kusů tlakových nádobek - sprejů. Ty zde měl vystavovatel uskladněny pro potřebu výstavy," uvedla mluvčí.

Policie po požáru uvedla, že mohl být způsoben závadou na elektroinstalaci. Společnost Incheba, která má Výstaviště od hlavního města pronajaté, ale reagovala s tím, že na noc byl zapnutý pouze jeden elektrický okruh pro ledničky. "Tam nic jiného nemohlo být zapnuté," prohlásil tehdy šéf Incheby Alexander Rozin.

Průmyslový palác den po ničivém požáruPolicie se případem dále zabývá a měla by rozhodnout, zda kvůli požáru někoho obviní. Již dříve oznámila, že se případ šetří s podezřením na spáchání trestného činu obecného ohrožení. Vyšetřování by podle Miklíkové mělo skončit do konce března.

Pražská policie v minulosti uvedla, že se oheň rozhořel krátce po odchodu zaměstnanců vystavovatelské firmy. Strop stánku, ve kterém požár vznikl, byl podle dřívějších informací blízko dřevěnému podhledu budovy. Vedle stánku byla navíc prosklená výloha, která po vzniku ohně praskla, a náhlý přívod vzduchu přispěl k intenzitě hoření, uvedla loni policie. Poté prý následovala exploze hořlavých sprejů.

Požár Průmyslového paláceHasiči přijali hlášení o požáru 16. října krátce po 19:00, do boje s ohněm se postupně zapojilo 33 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Na místě tehdy bylo téměř 280 profesionálních a dobrovolných hasičů a 67 požárnických aut.

Šlo zřejmě o nejhorší požár v hlavním městě od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác. Podle hasičů se událost řadí k největším požárům v historii České republiky. Pražský radní Milan Richter (ODS) koncem ledna řekl, že Praha od smlouvy s Inchebou odstoupí, pokud se město s firmou nedohodne na dodatku, který by měl zaručit obnovu paláce.

Následky požáru na pražském Výstavišti - letecký pohled


Praha sepsala v listopadu dodatek ke smlouvě na pronájem Výstaviště, podle něhož by mělo být zničené křídlo Průmyslového paláce postaveno do konce září 2010. Incheba by ho měla obnovit z peněz z pojistky. Pokud by peníze vyplacené od pojišťoven na rekonstrukci nestačily, Incheba by musela obnovu doplatit z vlastních peněz. Naopak pokud by investovaná částka byla nižší než pojistné, zbytek peněz by Incheba měla převést na Prahu.

Smlouva s Inchebou je pro město údajně nevýhodná, Richter už před časemv tvrdil, že je téměř nevypověditelná. Výměnou za výhodný nájem ve výši deset milionů korun ročně se Incheba ve smlouvě zavázala, že do areálu do roku 2015 investuje miliardu korun. Část měla investovat už v minulých letech, to se ale nestalo.

,

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....