Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Za přesuny mohly většinou války

Česko

České korunovační insignie se v historii poměrně hodně nacestovaly. Jak potvrzuje autorka současné výstavy korunovačních klenotů a ředitelka Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Ivana Kyzourová, většina peripetií s převážením klenotů padá na vrub válečných událostí. Mezi Prahou a Vídní Nejstřeženější českou cennost ze země vyvezl už Zikmund Lucemburský. Klenoty byly tehdy uschovány v Budě, pak je ale musel roku 1436 vrátit, aby ho čeští stavové přijali za krále. Od 17. století pak bývaly čas od času převáženy do Vídně a zpět do Prahy ke korunovacím.

Karel IV. ustanovil, že koruna má být uložena ve svatováclavské kapli katedrály sv. Víta na Hradě. Pak byly klenoty až do roku 1620 uloženy na Karlštejně. Když Karlštejn přestal sloužit jako místo jejich uložení, spočinuly zase v katedrále sv. Víta. Další pobyty ve Vídni patrně byly, nejsou však přesně doložené. Ví se však, že korunovační klenoty byly ve Vídni uloženy trvale od roku 1743, od korunovace císařovny Marie Terezie.

Tato situace trvala až do korunovace Leopolda II. v roce 1791, kdy byla pýcha českých panovníků přivezena zpět do Prahy a uložena v korunní komoře nad jižní předsíní katedrály sv. Víta, tedy v tomtéž prostoru, kde jsou dnes.

Poslední cestování korunovačních insignií mimo zemi souviselo v roce 1866 s rakousko-pruskou válkou. Úředníci s nimi jeli do Vídně a uložili je do císařské klenotnice. Když nebezpečí pominulo, byly v roce 1867 vezeny zpět do Prahy. Od té doby byly schovány v korunní komoře. Změnu vyvolala pak už jen dvakrát opět válečná nejistota: v letech 1938 a 1944.

Heydrich s korunou? Legenda „Po podepsání mnichovské dohody dal prezident Edvard Beneš korunovační klenoty v září 1938 převézt do státní banky v Žilině. Asi za čtrnáct dní byly klenoty zase vezeny zpět, protože politická situace se velmi rychle měnila. Vznikla druhá republika, Beneš abdikoval..,“ říká Ivana Kyzourová. Klenoty byly uloženy zpět do korunní komory. Vroce 1941 ji navštívil zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, aby převzal korunovační insignie pod svou správu. Tehdy vznikla legenda, že si nasadil korunu na hlavu a že ho to za rok stálo život. „Historici už potvrdili, že je to jen legenda, ani v archivu na Hradě o tom není ani slovo,“ dodává Ivana Kyzourová.

Němci je zazdili Když Prahu v roce 1944 postihly nálety, okupanti rozhodli, že klenoty nechají zazdít v podzemí Starého královského paláce. Vznikl tam prostor, který měl přesné rozměry kovového trezoru, v němž jsou klenoty uloženy (ten vznikl roku 1867 - je kovový, vložený do ozdobné skleněné skříně, která má podobu relikviáře). Než byl prostor hotov, Němci asi na týden klenoty odnesli do Černínského paláce, tam je fotografovali na barevný film a důkladně proměřili. Poté je opět zazdili.

V květnu 1945 se objevily fámy, že se klenoty ztratily. Deník Lidová demokracie napsal, že je ze země odvezl bývalý státní tajemník K. H. Frank. Ale odborníci je v podzemí nalezli a posléze uložili zpět do korunní komory. Od té doby se klenoty přemisťují už jen na výstavy...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!