3. května 2012 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za primáře zaplatíte 15 tisíc korun, rozhodl ministr

Nemocnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nemocnice chystají ceníky za volbu lékaře u operace nebo porodu. Na ministerstvu zdravotnictví po několikaměsíčních dohadech dokončili věstník s pravidly pro připlácení za konkrétního lékaře.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) stanoví maximální strop pro poplatek: za primáře nebo přednostu si pacient zaplatí nanejvýš 15 tisíc, za ostatní lékaře maximálně 5000 korun.

Pravidla, která původně měla být sepsaná už v březnu, mají platit od 1. června. "Věstník vydáme během jednoho nebo dvou týdnů, zbývá jen dokončit administrativní proceduru," řekl LN mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň. Zdržení vzniklo kvůli pochybnostem právníků, kteří pravidla ladili. Připlácení za výběr lékaře je totiž na hraně současného zákona.

ČTĚTE TAKÉ:

Heger jednoznačně zakazuje, aby byli kvůli platícím pacientům nějak poškozeni nebo upozaďováni ostatní. Zejména nesmí "předbíhat" v pořadníku na operace. Konkrétní mantinely si mají určit jednotlivé nemocnice.

"Poskytovatel zdravotních služeb nesmí odmítnout poskytnout péči pacientovi, který si konkrétního lékaře za poplatek nezvolil, z důvodu, že je ve zdravotnickém zařízení překročeno únosné pracovní zatížení lékařů, protože tito lékaři poskytují zdravotní služby pacientům, kteří zaplatili poplatek za volbu lékaře," píše se v návrhu věstníku.

Je připlácení protiprávní?

Podle některých právníků ale je připlácení za konkrétního lékaře protiprávní, protože z podstaty věci musí vést k omezení služeb o neplatící pacienty. Podle ministrstva je ale připlácení za výběr lékaře podobné jako placení za nadstandardní pokoj a tedy legální.

Také o maximální výši poplatku se vedly diskuze. V některých nemocnicích si původně představovali výrazně vyšší částky.

Nemocnice, která bude chtít volbu lékaře za příplatek nabízet, musí pro jednotlivé výkony zpracovat a zveřejnit oficiální ceník. Ten bude obsahovat jména lékařů, kteří mohou daný zákrok provádět.

Podle ředitele Fakultní nemocncie Hradec Králové Romana Prymuly se předbíhání v čekacích listinách dá uhlídat snadno. "Vedeme čekací listiny pacientů, které si může kdykoli vyžádat ministerstvo zdravotnictví. Každé přeskočení v pořadí musí být jasně zdůvodněné zdravotním stavem pacienta," řekl před časem LN Prymula. U něj v nemocnici počítají s tím, že se lékaři budou připlácejícím pacientům věnovat ve volném čase, o víkendu a čistě dobrovolně. Nemocnice si chce zároveň ohlídat, aby nebyli přetížení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Některé nemocnice nebudou výběr lékaře za příplatek nabízet vůbec. Největší zájem pacientů o to je v porodnicích a při plánovaných operacích kloubů. Dnes se často v těchto oborech dávají za přítomnost konkrétního lékaře úplatky. Ministerstvo zdravotnictví doufá, že se zavedením oficiálních příplatků nelegálních plateb ubyde.

"Metodický návod by měl být jedním z nástrojů na potlačení šedé ekonomiky a zároveň by měl působit jako ochrana pacientů, kteří mohou být mnohdy pod tlakem lékařů. V případě nesplnění podmínek získává pacient jasné právo na vrácení finančních prostředků," uvádí Sršeň.