Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za prodej snímků hrozí policistovi vězení

Česko

  14:07
PRAHA - Žalobce obvinil policistu, který prodal deníku Blesk fotografie mrtvého hudebního skladatele Karla Svobody. Za zneužití pravomoci veřejného činitele dvaadvacetiletému muži hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Karel Svoboda foto: ČTK

Státní zástupce dnes obvinil bývalého policistu z obvodního oddělení v Kostelci nad Černými Lesy Aleše S. ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli prodeji posmrtných fotografií skladatele Karla Svobody deníku Blesk.

Policie snímky pořídila pro služební potřebu krátce poté, co hudebník před týdnem spáchal v Jevanech na Kolínsku sebevraždu. "Trestní stíhání bylo dnešním dnem zahájeno," řekl ČTK bez dalších podrobností státní zástupce Svatopluk Nauš.

Obviněnému, kterého nadřízení v pátek od policie propustili, hrozí šest měsíců až tři roky vězení. Dvaadvacetiletý bývalý podpraporčík Aleš S. u policie sloužil dva roky, po páteční výpovědi odchází do civilu bez jakéhokoli nároku na výsluhy.

Ve čtvrtek večer se Inspekci ministra vnitra podle mluvčího přiznal k tomu, že den po Svobodově smrti telefonicky nabídl Blesku k prodeji služební fotografie z místa tragédie.

Policista je přitom podle zdroje ČTK získal neoprávněně tak, že v rozporu se služebními předpisy zkopíroval ze služebního počítače v policejní budově obvodního oddělení v Kostelci nad Černými Lesy kompaktní disk, který obsahoval fotografie pořízené při ohledání místa Svobodovy sebevraždy.

Do redakce Blesku volal policista podle zdroje ČTK z telefonní budky. Představil se cizím jménem a sondoval, za jakou sumu se takové fotografie dají prodat. Údajně se dozvěděl, že tak za deset až dvacet tisíc korun. V deníku policistovi slíbili, že se o nabídce poradí a někdo se mu ozve.

Policistovi pak zatelefonoval fotograf z Blesku a dohodli si spolu schůzku před restaurací v Jevanech. Aleš S. tam pak výměnou za 10.000 korun předal novináři počítačový disk s fotografiemi mrtvého Svobody. Dalších deset tisíc korun podle zdroje fotograf slíbil Aleši S. doplatit poté, co si ověří, že nejde o podvod a že disk opravdu obsahuje nabízené fotografie. 

Svoboda se zastřelil 28. ledna odpoledne na zahradě svého domu legálně drženou zbraní. Našla ho manželka Vendula, přivolaný lékař již hudebníkovi nemohl pomoci. Ve středu začala Inspekce ministra vnitra prověřovat podezření, že někdo od policie nabídl tisku fotografie zesnulého Svobody.

Svoboda zemřel ve věku 68 let. Byl jedním z nejúspěšnějších českých hitmakerů. Na jeho kontě jsou desítky úspěšných písní, stovky hudebních doprovodů k filmům, divadelním inscenacím, muzikálům a televizním seriálům. Napsal mimo jiné hudbu k písni Lady Carneval, složil také hudbu k filmu Tři oříšky pro Popelku nebo muzikálu Noc na Karlštejně. S manželkou Vendulou měl syna Jakuba, z prvního manželství měl dceru a syna.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat