11. prosince 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za prokletí velvyslance jí hrozí zákaz praxe. Komora slouží režimu, říká Samková

Podle šéfa kontrolní rady ČAK se Samková svým vystoupením před tureckou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle šéfa kontrolní rady ČAK se Samková svým vystoupením před tureckou... | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Advokátce Kláře Samkové hrozí trest za její nepřístojné chování před tureckou ambasádou. Samková během antiislámského mítinku za účasti svých příznivců velvyslance třikrát proklela. Podle České advokátní komory tím porušila etický kodex právníka, za což si v krajním případě může vysloužit zákaz advokátní praxe. Samková postup komory odmítá, považuje ho za omezování politických názorů.

„Řízení se týká doktorky Samkové a jejího vystoupení před tureckou ambasádou, kárná žaloba byla podána tento týden,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková.

Řízení se Samkovou vede kontrolní rada komory, kárnou žalobu na známou advokátku podal její předseda Jan Mikš. „V etickém kodexu jsou ustanovení, jak má advokát vystupovat. A my jsme došli k závěru, že v tomto případě byl etický kodex porušen,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Mikš.

„Nikdo nemá právo urážet žádné náboženství, nemá ho ani paní Klára Samková. Její odporná slova nemají se svobodou slova vůbec nic společného. Proto upřímně věřím, že v této věci budou české orgány odpovídajícím způsobem konat.“

Turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigaly reaguje pro Lidovky.cz na kárné stíhání Kláry Samkové.

Žalobu v dohledné době projedná kárný senát, jenž si současně pozve Samkovou, aby své chování obhájila. Kárné řízení formálně odpovídá líčení u soudu. „Bavíme se o týdnech,“ podotkl Mikš, za jakou dlouho komora kauzu Samkové vyřídí.

Advokátka může z případu vyváznout bez trestu, v opačném případě má však senát na výběr z řady sankcí. Samkové hrozí pokuta, dočasný zákaz výkonu praxe či v krajním případě vyřazení ze seznamu advokátů.

Samková považuje postup ČAK za nepřijatelný, podle ní jde o omezování politických názorů. „Předpokládám, že komora mě bude chtít finančně zničit a dá mi mnohasettisícové pokuty,“ uvedla Samková pro Lidovky.cz.

Umřete dřív, než splodíte syny, vzkázala Samkova velvyslanci

Advokátka profesní sdružení advokátů nařkla z politické podlézavosti, jež je prý komoře vlastní od první chvíle. „Jejími postoji nejsem překvapena, protože i v minulosti byla služkou jak nacistického, tak komunistického režimu a je mi jasné, že bude služkou i současnému režimu,“ prohlásila advokátka.

K incidentu před tureckým velvyslanectvím v Praze došlo letos v červnu. Samková tam před desítkami svých příznivců tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho opakovaně proklela. „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ pronesla advokátka. „Budete-li zasahovat do našich věcí, pošleme na vás své syny,“ pohrozila pak.

Jejímu ostrému prohlášení přihlížel mimo jiné sociolog a jeden ze zakladatelů protiislámského hnutí Alternativa pro Česko Petr Hampl nebo místopředseda středočeské organizace Strany svobodných občanů Luboš Zálom.

Komora vyšetřuje Samkovou i kvůli srovnání islámu s nacismem

Samková svým vystoupením před ambasádou reagovala na kritická slova velvyslance, jimiž se vymezil proti jinému jejímu antiislámskému projevu. Ambasador si veřejně stěžoval na to, že Samková přirovnala islám k nacismu.

„Takové veřejné chování je trestné. V každé demokratické zemi by to státní zástupci měli řešit sami od sebe,“ prohlásil Bigali. Policie se pak skutečně slovy Samkové zabývala, ale v listopadu kauzu odložila jako projev svobody slova.

Kláře Samkové hrozí za prokletí tureckého velvyslance v krajním případě zákaz...

Kláře Samkové hrozí za prokletí tureckého velvyslance v krajním případě zákaz praxe.

Tvrdá paralela srovnávající islám s nacismem zazněla na květnové konferenci Máme se bát islámu? na půdě Poslanecké sněmovny. „Islám je totalitní ideologie, která se skrývá za náboženství a zneužívá právní ochrany euroamerického právního systému, který je založen mimo jiné také na svobodě vyznání. Je to ideologie totalitní, protilidská, proticivilizační, stejného charakteru jako fašismus, nacismus a komunismus,“ prohlásila tehdy Samková.

Na protest proti jejím slovům opustilo konferenci několik velvyslanců v čele s tureckým ambasadorem. ČAK prověřuje advokátku i kvůli tomuto extempore, zatím ale kárná žaloba nepadla. „Šetření může vést k zahájení kárného řízení, ale také nemusí,“ vysvětlila mluvčí komory Chaloupková. Samková už v tomto případě kontrolní radě komory vzkázala, že si za svým přirovnáním stojí.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz