Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za registr padla první hlava. Dobeš odvolal vrchního ředitele Pešku

Česko

  18:45aktualizováno  19:36
PRAHA - Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) odvolal kvůli problémům s registrem vozidel Karla Pešku, vrchního ředitele úseku silniční a vodní dopravy. Dalším čtyřem zaměstnancům ministerstva snížil o sto procent osobní ohodnocení, a to konkrétně státnímu tajemníkovi Miroslavu Drobnému, náměstku Ivo Tomanovi a dále pak ředitelům úseků Petru Musilovi a Jakubu Ferusovi.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) foto: ČTK

Konkrétně se jedná o částku 30 tisíc korun měsíčně v případě náměstků a poloviční částku v případě ředitelů jednotlivých úseků.

Na dotaz, zda je odebrání osobního ohodnocení dostatečným trestem, reagoval ministr slovy: "Nejedná se o jednorázovou záležitost. Jedná se o trvalé snížení, které bude trvat do té doby, dokud rozhodnutí nevezmu zpět," komentoval to ministr. K odvolání vrchního ředitele Peška Dobeš se více nevyjádřil.

Nůž na krku

Sám Dobeš nemá jisté, že v čele rezortu zůstane. Od premiéra Petra Nečase totiž dostal ultimátum - buď do pátku začne registr bezchybně fungovat, nebo se bude muset Dobeš se svou funkcí rozloučit. Dobeš na toto ultimátum reagoval slovy, že pokud dané podmínky nesplní, je připraven rezignovat.

ČTĚTE VÍCE:

Ostatně oporu už ministr dopravy nemá ani ve své stranické kolegyni, vicepremiérce Karolíně Peake. "Jako předsedkyně přípravného výboru vznikající strany LIDEM jsem připravena se problému postavit čelem, protože situace poškozuje nejen ministerstvo dopravy, ale i naši vznikající stranu," uvedla Peake po úterní schůzce s premiérem a dala jasně najevo, že ona se za setrvání Dobeše ve funkci rvát nebude.

Problém odstraněn, tvrdí Dobeš

Pondělní a úterní trable s registrem Dobeš zdůvodnil tím, že aplikace špatně komunikovala s databází, kterou spravuje policejní prezidium. "Došlo k jejímu přetížení, a proto zkolabovala," vysvětlil Dobeš.

ČTĚTE VÍCE:

V příštích dnech už by ale podle Dobeše tento problém nastat neměl. V úterý na něm prý ministerstvo zapracovalo a udělalo úpravy, díky kterým by měl příště policejní server nápor ustát.

Ministr také zdůraznil, že registr je internetovou aplikací. Není tedy možné, aby v jednom městě fungoval a v druhém ne. Pokud takové situace nastávají, jedná se o problém jednotlivých pracovišť. "V minulosti šlo například o chybné nastavení tiskáren," uvedl ministr.

Před novináři také předvedl graf, podle kterého je - v meziročním srovnání - počet transakcí v registru v těchto dnech na úrovni roku 2011, v nejhorším případě lehce pod úrovní.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...