Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za rok se sestava resortu značně obměnila. S kým se Vojtěch na ministerstvu opět setká?

Bývalá hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha - Změna ministra zpravidla znamená personální bouři. Náměstky měnili všichni „covidoví ministři“, Vojtěch na resortu zřejmě ponechá Arenbergerovy lidi.
  12:25

Výměna ministra zdravotnictví není jen o výměně ministra zdravotnictví. Na první pohled jde o tautologickou větu, ale praxe na klíčovém resortu tomu v turbulentní covidovédobě skutečně odpovídá. S vedoucími persónami úřadu totiž přicházejí nové tváře zásadně ovlivňující práce celého ministerstva. Staré naopak odcházejí.

A nejde jen o jména na dveřích kanceláří. Častěji se jedná spíše o lidi, kteří mají k uším ministra nejblíže. Spolu s nimi se měnilo i uvažování o zvládání pandemie.

Ministr Adam Vojtěch na sobotním zasedání krizového štábu vlády na Ministerstvu...
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Například odcházející ministr Petr Arenberger (za ANO) hned po nástupu do funkce avizoval personální změny. „Političtí náměstci většinou přicházejí s ministrem,“ vysvětlil Arenberger, když jako své dvě „pravé ruce“ přivedl Martina Havrdu, primáře interní kliniky vinohradské nemocnice, a ředitele nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimila Vajdáka. Jako třetí přišla jako náměstkyně ještě pneumoložka Martina Vašáková.

Arenbergerova stopa zřejmě ve vrchních patrech úřadu zůstane. „Na ministerstvu zdravotnictví jsou tři noví náměstci, kteří svoji agendu zvládají dobře,“ řekl serveru Lidovky.cz premiér Andrej Babiš (ANO) k opětovnému jmenování Adama Vojtěcha. Naznačil tím zřejmou tichou domluvu, že opětovná výměna náměstků by zvládání koronavirové krize nepomohla.

Ředitel Státního zdravotního ústavu Březovský .

Pavel Březovský.

Rošády byly naopak na klíčovém resortu v posledním roce běžné. Z vysoce postavených jmen zatím přežívá ve funkci jen trojice úředníků: náměstek pro legislativu Radek Policar, náměstkyně pro ekonomiku Helena Rögnerová a státní tajemník Stanislav Měšťan. Z těchto jmen platí za opravdového pamětníka už jen Policar, který na ministerstvo přišel rok před první nástupem Vojtěcha v roce 2017. Ani jeden z jmenovaných se ale na přímém boji s virem nepodílel.

Vojtěch si s sebou přivedl na post náměstkyně Alenu Šteflovou, kterou však letos v lednu odvolal třetí „covidový ministr“ Jan Blatný (za ANO), jelikož se nechala přednostně naočkovat ve Státním zdravotnickém ústavu. Skončit musel i jeho ředitel Pavel Březovský. Šteflovou nahradil Blatný šéfkou svého kabinetu Pavlou Seilerovou.

Nejen náměstci, ale i poradci

Vojtěch stihl ještě vyměnit i hlavní hygieničku, když Evu Gottwaldovou nahradil tehdejší šéfkou středočeské hygieny Jarmilou Rážovou. Ani ta ale v úřadu nevydržela dlouho, když ji vystřídala po Blatného rozhodnutí ředitelka ostravské hygieny Pavla Svrčinová.

Vladimír Černý.

Vladimír Černý.

Vojtěchův nástupce Roman Prymula (za ANO) se rozloučil s politickým náměstkem svého předchůdce Filipem Vrubelem, jehož vyměnil za bývalého prezidenta České lékarnické komory Lubomíra Chudobu. Jeho agendu už po měsíci přebral náměstek Vladimír Černý, který měl na starost Národní dispečink lůžkové péče.

Právě Černý se stal výraznou postavou, když do čela ministerstva vstoupil Blatný, jenž Černému ochotně naslouchal. V této době, tedy na přelomu tohoto a loňského roku, se resort zdravotnictví rozhodl chodit po tenkém pandemickém ledě. Jeho strategií bylo držet kapacity špitálů nebezpečně blízko jejich limitům, aby nebylo nutné „utahovat šrouby“ protiepidemických opatření a škodit tak zpomalené ekonomice. I anesteziolog Černý už brány ministerstva opustil. Právě na jeho místo nastoupili Arenbergerovi lidé a za řízení dispečinku lůžkové péče je od dubna odpovědný Tomáš Vymazal z pražské Fakultní nemocnice Motol. Spolu s Černým skončila i Seilerová.

Rastislav Maďar

Rastislav Maďar.

A nešlo jen o náměstky. Vliv na postup ministerstva měla i řada poradních skupin. Posledním příkladem je vznik Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSes) pod vedením hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala. Její vznik inicioval premiér Babiš poté, co zdravotničtí experti upozorňovali, že ministr Blatný se ve svém úřadě zapouzdřil a nekomunikuje s odborníky. V jejím rámci funguje mimo jiných i epidemiolog Rastislav Maďar, který vedl na ministerstvu zdravotnictví expertní klinickou skupinu. Tu opustil vloni v srpnu. Krátkodobé působení MeSes utnul před týdnem Arenberger.

Svůj „post“ dostalo i očkování. Za jeho fungování měl od prosince 2020 odpovídat exšéf Státního úřadu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Rezignoval letos 25. ledna a jeho kompetence převzala dosavadní ředitelka odboru mezinárodních věcí Kateřina Baťhová.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat