27. června 2019 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za rychlou jízdu v tunelech na D8 nedaleko Ústí nad Labem hrozí pokuta

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Ústí nad Labem Za rychlou jízdu v tunelech na dálnici D8 v Českém středohoří už hrozí řidičům pokuta. Po dlouhých sporech o to, kdo je má vybírat, se kamerový systém tento týden spustil naostro. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Přestupky bude řešit magistrát v Ústí nad Labem.

„Zatím čekáme na první data od policie,“ řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí města Romana Macová. Ústecký magistrát kvůli vyřizování přestupků přijal dva nové zaměstnance.

V tunelech Libouchec a Panenská jsou kamery na měření rychlosti od léta 2017. Ústecký magistrát jako pověřený úřad pokuty zatím nevybíral. Město odmítalo agendu s odůvodněním, že řešení přestupků spadá do kompetence policie. S ní se nakonec Ústí dohodlo.

Záznamová zařízení Ředitelství silnic a dálnic přestupek zaznamenají a Policie ČR ho předá ústeckému magistrátu. Magistrát stanoví pomocí nového softwaru výši pokuty a oznámení odešle viníkovi.

„Řetězec správního řízení zatím neběžel, což se o půlnoci z pondělí na úterý změnilo,“ řekl ČTK Rýdl. V tunelech jsou kamery, nikoliv radary. „Pokud někdo používá systém antiradar, v tunelech mu to bude k ničemu,“ poznamenal mluvčí.

Kamery spočítají průměrnou rychlost za čas průjezdu, data včetně fotek ŘSD běžnou datovou cestou předá Policii ČR, ta rozhodne o tom, co z toho je přestupkové jednání. „Policie určí, kdo se dopustil přestupku, a předá věc obci s rozšířenou působností, což je v tomto případě magistrát města Ústí,“ uvedl Rýdl. Město pak ve správním řízení pošle obálku s informací o výše pokuty konkrétnímu motoristovi.

Pokutě se nevyhnou v případě prohřešku ani zahraniční motoristé, protože Česká republika je zapojena do celoevropského sdíleného registru vozidel.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INSTALATÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč