15. července 2019 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za silvestrovskou smrtelnou nehodu v centru Prahy si má uprchlý Rus odpykat devět let

Soud - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Za silvestrovskou smrtelnou dopravní nehodu v centru Prahy uložil soud ruskému řidiči Olegu Gubinovi devět let vězení. Zároveň mu na maximální možnou dobu, tedy na deset let, zakázal řídit motorová vozidla, a na neurčitou dobu jej vyhostil z Česka. Pondělní verdikt není pravomocný.

Rus před stíháním uprchl do vlasti, a soud se tak konal v jeho nepřítomnosti. Jeho advokát se pro Gubina dožadoval podmíněného trestu.

Soudní senát vyhověl návrhu státní zástupkyně a překvalifikoval cizincovo počínání na přísněji postižitelné obecné ohrožení. Za původní paragraf - tedy za nedbalostní usmrcení - Gubinovi hrozilo maximálně osm let za mřížemi.

Podnikatel Gubin, který žil v Praze od jara 2017, sedl v prvních hodinách roku 2018 za volant opilý a rozčilený po hádce s manželkou. Alkohol zkombinoval s antidepresivy, jízdou se podle vlastních slov chtěl uklidnit. Ve Spálené ulici vjel do skupinky turistů. Šestadvacetiletá architektka z Kolumbie nestihla uskočit a na místě zemřela, ačkoliv se jí její kamarádi a další svědci okamžitě snažili poskytnout pomoc.

Dvaačtyřicetiletý rodák z Moskvy v dřívější výpovědi na policii uvedl, že si na žádný střet s chodcem nevzpomíná. Podle soudního znalce byl však středně opilý a není možné, aby měl ohledně události takzvané okno.

Státní zástupkyně Jana Murínová pro Gubina požadovala trest v horní polovině sazby za obecné ohrožení, tedy 11,5 až 15 let vězení. Podle ní byl Rus smrtelným nebezpečím pro chodce už od ulice Na Perštýně, kde začal túrovat auto a vyrazil vysokou rychlostí vpřed. „Nemohl ovlivnit, zda někoho srazí, nebo ne. Bylo dílem šťastné náhody, že mu někdo další nevstoupil do vozovky,“ podotkla.

Gubinův advokát Leonid Kušnarenko se pro svého klienta domáhal pouze podmíněného trestu za nedbalostní usmrcení. Podle něj jel Rus sice bezohledně, ale ne neovladatelně, takže ho nelze odsoudit za úmyslné obecné ohrožení. „V životě nespáchal trestný čin. Je to ojedinělý exces z řádného života občana Ruské federace,“ prohlásil.

Gubin původně sliboval, že bude spolupracovat s policií a že se nebude vyhýbat stíhání. Po propuštění z vazby na milionovou kauci však zmizel. „Přístup obžalovaného k trestnímu řízení hodnotím velice negativně. Prokázal, že má naprostou neúctu k zákonům České republiky a k pravidlům, která u nás platí. Není schopen se postavit čelem k problému, který způsobil, a nést následky,“ poznamenala státní zástupkyně s tím, že Rus nepoškodil jen usmrcenou dívku a její rodinu, ale také pověst ČR.

Žalobkyně se shodla se zástupcem pozůstalých, že trest se míjí účinkem, protože jeho vykonatelnost je v nedohlednu. Rusko totiž nepřipouští vydávání svých občanů k trestnímu stíhání.

Rodiče turistky a dvě její sestry požadují po Gubinovi odškodné zhruba 4,2 milionu korun. Rus jim krátce před vynesením rozsudku zaslal přibližně 2,3 milionu s tím, že zbytek je ochotný splácet v následujících třech letech.

ČTK

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz