Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

VIDEO: Babiš položil květinu na Národní třídě. Lidé skandovali a pískali, ochranka je vytlačila

Ochranka odsouvá pískající lidi, kteří se 17. listopadu 2019 na Národní třídě v Praze snaží zabránit premiérovi Andreji Babišovi položit kytici k památníku událostí 17. listopadu 1989. foto: ČTK

Praha - Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících v neděli ráno po 07:15 premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Doprovodili ho ministryně a ministři za hnutí ANO, mezi nimi například ministryně spravedlnosti Marie Benešová a financí Alena Schillerová (obě za ANO). Protestující na Babiše čekali s transparentem "Braňme se" a nápisem "Bureši, ani to nezkoušej!".
  7:36aktualizováno  9:27

Někteří protestující křičeli „Táhni odsud, estébáku!“. Ochranka pískající lidi odsunula. Hodinu po Babišovi květinu na Národní přinesli i pracovníci prezidentské kanceláře.

Premiér Andrej Babiš podává skautovi kytici ministryně financí Aleny...
Ochranka odsouvá pískající lidi, kteří se 17. listopadu 2019 na Národní třídě v...

Na adresu protestujících Babiš novinářům sdělil, že v StB nebyl. „Vyhrál jsem třikrát soud a znovu ho vyhraju,“ dodal. Podle archivních dokumentů byl Babiš, někdejší člen komunistické strany, od roku 1982 tajným spolupracovníkem totalitní tajné policie. Babiš to odmítá a vedl kvůli tomu soudní spor na Slovensku. Slovenské nižší soudy mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu, že je evidován jako agent neoprávněně, zamítly. 

Babiš se nyní prostřednictvím ústavní stížnosti snaží zvrátit rozhodnutí slovenských soudů. Loni v prosinci Babiš neuspěl s žalobou na Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Premiér Národní třídu vnímá jako symbolické místo svobody a demokracie. K ultimatu, která v sobotu zazněla na demonstraci na Letné, uvedl, že nechápe, proč demonstrující chtějí jeho demisi. „Co se stane? Padne vláda, budeme mít krizi. Já to nechápu,“ řekl. Za absurdní považuje to, že demonstrující po něm chtějí, aby se zbavil Agrofertu, když ho nemá. Uvedl také, že někteří poslanci, kteří se účastní demonstrací na Letné, rozkradli tuto zemi za posledních 30 let.

Babiš se z Národní třídy odebral v doprovodů členů vlády pěšky k Národnímu muzeu, kde se dopoledne s premiéry zemí V4 a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce a přednese projev. Cestou si Babiš všiml nepořádku v dolní části Václavského náměstí a utrousil, že by si to měl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uklidit. Babiše doprovázeli téměř všichni členové vlády za hnutí ANO, chyběli ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Lubomír Metnar.

Nechvalného přijetí se dočkala i ČSSD

Na Národní třídě v neděli po 08:00 uctili památku listopadu 1989 i představitelé ČSSD v čele s předsedou a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Lidé na ně pískali, volali hanba a Hamáčka nazývali „ocáskem“. Hamáček poté v reakci novinářům řekl, že lidé mají právo vyjadřovat svůj názor, stejně jako on má povinnost si výročí připomenout. O několik minut později přišel položit květiny na Národní třídu také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Autor: