Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za skládku v Libčanech ho čeká 8 let vězení

Česko

  13:59
HRADEC KRÁLOVÉ - Krajský soud v Hradci Králové odsoudil k osmiletému trestu vězení podnikatele Václava Etlíka, který je odpovědný za vznik nelegálního chemického skladu v Libčanech na Hradecku. Etlík byl obžalován z obecného ohrožení a nakládání s odpady. Hrozilo mu až 15 let vězení. Zároveň mu soud na deset let zakázal podnikat v odpadovém oboru a má zaplatit Královéhradeckému kraji, Hradci Králové a obci Libčany dohromady přes 35 milionů korun za náklady na likvidaci skladu.

Václav Etlík se svým obhájcem Jiřím Slezákem. foto: Alxandra MlejnkováČTK

Rozsudek zatím není pravomocný, Etlík se proti němu odvolal. Hradecký soud Etlíkův případ projednával již loni, kdy mu uložil trest 6,5 roku vězení. Vrchní soud však letos v březnu rozsudek zrušil a vrátil případ do Hradce Králové k doplnění dokazování. Nový proces začal v červenci. Rozsudek není pravomocný, Etlík se proti němu odvolal.

Obžaloba Etlíka viní z nelegálního skladování odpadů. Pracovníkům skladu a zhruba 800 lidem z Libčan mohla podle ní v případě vzájemné reakce uskladněných látek hrozit až smrt. Škody na majetku mohly dosáhnout desítek milionů korun. Etlík, který téměř dva roky strávil ve vazbě, před soudem vinu odmítl.

Státní zástupce Etlíkovi navrhl za trestný čin obecného ohrožení trest na spodní hranici trestní sazby, která se pohybuje od osmi do 15 let vězení. Etlíkův advokát obvinění z obecného ohrožení odmítl a připustil jen nedbalost svého klienta. Podle advokáta se Etlík dopustil nejvýše trestného činu nakládání s odpady, kde je trestní sazba výrazně mírnější a připouští například i peněžitý trest.

Libčanský sklad policisté objevili v dubnu 2006. Objekty byly neoznačeným odpadem zaplněny až po strop. Pracovníci dekontaminační společnosti následně ze skladu do spaloven odvezli přibližně 600 tun toxických látek. Experti v bývalé továrně našli extrémně hořlavé látky, výbušniny a chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů. Likvidace stála 30 milionů korun.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY s vyhl. 50 pro absolventy (od 24000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Mohlo by vás zajímat