17. září 2008 13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za skládku v Libčanech ho čeká 8 let vězení

Václav Etlík se svým obhájcem Jiřím Slezákem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Etlík se svým obhájcem Jiřím Slezákem. | foto: Alxandra MlejnkováČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Krajský soud v Hradci Králové odsoudil k osmiletému trestu vězení podnikatele Václava Etlíka, který je odpovědný za vznik nelegálního chemického skladu v Libčanech na Hradecku. Etlík byl obžalován z obecného ohrožení a nakládání s odpady. Hrozilo mu až 15 let vězení. Zároveň mu soud na deset let zakázal podnikat v odpadovém oboru a má zaplatit Královéhradeckému kraji, Hradci Králové a obci Libčany dohromady přes 35 milionů korun za náklady na likvidaci skladu.

Rozsudek zatím není pravomocný, Etlík se proti němu odvolal. Hradecký soud Etlíkův případ projednával již loni, kdy mu uložil trest 6,5 roku vězení. Vrchní soud však letos v březnu rozsudek zrušil a vrátil případ do Hradce Králové k doplnění dokazování. Nový proces začal v červenci. Rozsudek není pravomocný, Etlík se proti němu odvolal.

Obžaloba Etlíka viní z nelegálního skladování odpadů. Pracovníkům skladu a zhruba 800 lidem z Libčan mohla podle ní v případě vzájemné reakce uskladněných látek hrozit až smrt. Škody na majetku mohly dosáhnout desítek milionů korun. Etlík, který téměř dva roky strávil ve vazbě, před soudem vinu odmítl.

Státní zástupce Etlíkovi navrhl za trestný čin obecného ohrožení trest na spodní hranici trestní sazby, která se pohybuje od osmi do 15 let vězení. Etlíkův advokát obvinění z obecného ohrožení odmítl a připustil jen nedbalost svého klienta. Podle advokáta se Etlík dopustil nejvýše trestného činu nakládání s odpady, kde je trestní sazba výrazně mírnější a připouští například i peněžitý trest.

Libčanský sklad policisté objevili v dubnu 2006. Objekty byly neoznačeným odpadem zaplněny až po strop. Pracovníci dekontaminační společnosti následně ze skladu do spaloven odvezli přibližně 600 tun toxických látek. Experti v bývalé továrně našli extrémně hořlavé látky, výbušniny a chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů. Likvidace stála 30 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...