Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za smrt při zorbingu hrozí pět let vězení

Česko

FRÝDEK-MÍSTEK Za smrt sedmačtyřicetiletého učitele a vážné zranění jeho patnáctiletého žáka při zorbingu policie obvinila dva majitele třinecké firmy Lundi Adventures, která atrakci pořádala. Kriminalisté podnikatele obvinili z ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti.

Hrozí jim až pětileté vězení.

Neštěstí se stalo na školním výletě letos 4. června v třinecké části Košařisko u rekreační chaty Kyčera, kde firma zorbing, což je umělohmotná koule, která se valí po svahu dolů, provozovala.

Podle policie atrakci nedostatečně zajistili. „Tuto povinnost jako provozovatelé měli. Byli však přesvědčeni, že vše mají pod kontrolou,“ řekl šéf frýdecko-místeckých kriminalistů Tomáš Václavík. Dodal, že oba obvinění své pochybení připouštějí. „Předpokládáme, že do měsíce vyšetřování ukončíme a případ předáme státnímu zástupci,“ dodal.

Podle mluvčího frýdecko-místecké policie Ivana Žurovce firma provozovala zorbing na svahu, který k tomu nebyl vhodný. „Hrozilo nebezpečí, že selže záchytná síť,“ vysvětlil s tím, že posádku koule chránila pouze opotřebovaná fotbalová síť. Učitel i žák podstoupili instruktáž a vešli do koule, spustili se ze svahu. Síť se ale protrhla a koule se valila dál po prudkém svahu. Zastavili se až po dalších 300 metrech o strom. Učitel na místě zemřel, při nárazu mu prasklo srdce. Žák byl se zlomeninami a vnitřním zraněním vrtulníkem transportován do ostravské fakultní nemocnice. „Jeho zranění bylo vážné. Měsíc si pobyl v nemocnici a nyní už je v domácím ošetřování,“ dodal Žurovec.

Zorbing je podle zákona považován za prostředek lidové zábavy. Podle policie jeho provozovatelé jsou povinni zajistit bezpečnost uživatelů. „Jedná se o nový adrenalinová sport. U nás je teprve zaváděn a s tímto provozem máme minimální zkušenosti. Museli jsme proto vyžádat odborné expertizy,“ řekl mluvčí. Právě znalecké posudky budou klíčové pro rozhodnutí o právní kvalifikaci.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...