Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za smrt učitele při zorbingu obvinila policie dva majitele firmy

Česko

  9:08aktualizováno  9:28
FRÝDEK-MÍSTEK - Za smrt sedmačtyřicetiletého učitele a vážné zranění jeho patnáctiletého žáka při zorbingu policie obvinila dva majitele třinecké firmy Lundi Adventures, která atrakci pořádala. Informaci dnes potvrdil mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec. Kriminalisté podnikatele obvinili z ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti.
Zorbing - ilustrační foto

Zorbing - ilustrační foto foto: Shutterstock

Za smrt sedmačtyřicetiletého učitele a vážné zranění jeho patnáctiletého žáka při zorbingu policie obvinila dva majitele třinecké firmy Lundi Adventures, která atrakci pořádala. ČTK to dnes potvrdil mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec. Kriminalisté podnikatele obvinili z ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti.Hrozí jim až pětileté vězení.

Neštěstí se stalo na školním výletě letos 4. června v třinecké části Košařisko u rekreační chaty Kyčera, kde firma zorbing, což je sport, při kterém se lidé v umělohmotné kouli valí po svahu dolů, provozovala.

Chyba při zajištění

Podle policie atrakci nedostatečně zajistili. "Tuto povinnost jako provozovatelé měli. Byli však přesvědčeni, že vše mají pod kontrolou. Zkoušeli to i na místě," řekl dnes novinářům šéf frýdecko-místeckých kriminalistů Tomáš Václavík. Dodal, že oba obvinění své pochybení připouštějí. "Svým způsobem se přiznali. Předpokládáme, že do měsíce vyšetřování ukončíme a případ předáme státnímu zástupci," dodal.

Podle Žurovce firma provozovala zorbing na svahu, který k tomu nebyl vhodný. "Hrozilo nebezpečí, že selže záchytná síť, která kouli měla zadržet. To ale provozovatelé ve věku 34 a 35 let podcenili," vysvětlil s tím, že posádku koule chránila pouze opotřebovaná fotbalová síť. To podle policie bylo nevhodné zajištění.

Třídní učitel základní školy v Novém Jičíně i žák podstoupili instruktáž, vešli do koule a spustili se ze svahu, na jehož úpatí je měla zadržet záchytná síť. Síť se ale protrhla a koule s oběma muži se valila dál po prudkém svahu.

Zastavili se až po dalších 300 metrech o strom. Učitel na místě zemřel, při nárazu mu prasklo srdce. Žák byl se zlomeninami a vnitřním zraněním vrtulníkem transportován do ostravské fakultní nemocnice. "Jeho zranění bylo vážné. Měsíc si pobyl v nemocnici a nyní už je v domácím ošetřování," dodal Žurovec.

Zorbing je podle zákona považován za prostředek lidové zábavy. Podle policie jeho provozovatelé jsou povinni zajistit bezpečnost uživatelů.

"Jedná se o nový adrenalinová sport. U nás je teprve zaváděn a s tímto provozem máme minimální zkušenosti. Museli jsme proto vyžádat odborné expertizy," řekl mluvčí. Právě znalecké posudky podle něj budou klíčové pro rozhodnutí o právní kvalifikaci.

Spontánní pomoc rodině

Rodičovské sdružení Základní školy Tyršova v Novém Jičíně, kde učitel pracoval, založilo po tragické události finanční sbírku na pomoc pozůstalé rodině. Po učiteli zůstala manželka a dvě dcery ve věku dva a čtyři roky.

"Bylo to spontánní rozhodnutí. Den po pohřbu se zvedla obrovská vlna solidarity. Když jsme zvažovali jak nejlépe pomoci, padla volba na finanční sbírku," řekla předsedkyně Rodičovského sdružení Daniela Galiová.

Dodala, že na účet 193 908 508/0600 mohou zájemci přispět do 15. prosince.

"Pak bude konto zrušeno a vybranou částku předáme manželce zesnulého učitele," doplnila.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat