Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za solární machinace zaplatíme až bilion korun, odhadl Chalupa

Tomáš Chalupa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chalupa | foto: ČTK

PRAHA Čeští daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatně nastavenému systému podpory fotovoltaiky až bilion korun, uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Energetický regulační úřad tento týden oznámil, že někteří jeho pracovníci v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Kvůli netransparentně stanoveným vyšším cenám měly vzniknout státu miliardové škody. Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům.

Nemáme možnost podporu zastavit úplně
Podle Chalupy za současný stav mohou poslanci, kteří v roce 2005 zákon odhlasovali, a následně vláda premiéra Jana Fischera, která v druhé polovině roku 2009 a v roce 2010 tehdy již hrozivou situaci neřešila, řekl v pořadu televize Prima.

ČTĚTE TAKÉ

"V momentě, kdy je přislíbená nějaká podpora, tak ji nelze odejmout. Můžeme se bavit o zastavení nebo zpomalení podpory pro nové zdroje z hlediska fotovoltaiky, ale více méně nemáme možnost zastavit podporu na ty zdroje fotovoltaiky, které už jsou," podotkl Chalupa.

Chalupa varoval, že až u některých solárních elektráren skončí životnost, hrozí nebezpečí, že po nich zůstanou nezlikvidované solární panely. "Pravda je, celá řada těch fotovoltaických parků jsou parky, které jsou založeny samostatnými právnickými osobami, založené za tímto účelem. To znamená, hrozí vysoké riziko, že až skončí životnost toho parku, tak spolu s ním skončí ta právnická osoba. A pak to skončí na státu nebo na obci," varoval.

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před...

Jeho oponentka v debatě, poslankyně KSČM Kateřina Konečná, obvinila Chalupu a jeho ministerstvo z nečinnosti a chtěla od něj vědět, kdy už vydá vyhlášku o nakládání s elektroodpadem, která by řešila i problém se solárními panely. "Pokud se tím nebudeme zabývat již nyní, tak nám ty fotovoltaické panely na těch polích zůstanou a nakonec je stejně bude muset zlikvidovat stát. A bavíme se v řádu stovek milionů korun, které to bude stát," zdůraznila Konečná.

Selhání ministerstva
Chalupa připustil, že jde o selhání ministerstva, které v minulosti nedokázalo vytvořit zdroje peněz pro likvidaci vysloužilých solárních zařízení, jako je tomu třeba u spotřební elektroniky. Ujistil však, že situaci řeší a hledá způsob, jak zajistit dostatek peněz na budoucí likvidaci panelů.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...