Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
2. září 2015 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za zabití policistky si zdrogovaný řidič odpyká 16,5 roku vězení, potvrdil soud

Soud s Josefem Novákem, který loni v květnu zajel u Kostelce nad Labem na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud s Josefem Novákem, který loni v květnu zajel u Kostelce nad Labem na... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Za usmrcení policistky při loňské honičce u Kostelce nad Labem na Mělnicku si zdrogovaný řidič Josef Novák odpyká 16,5 roku vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud, který potvrdil původní verdikt.

Soud zamítl odvolání obžalovaného, který chtěl dosáhnout zmírnění trestu. Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Případ se stal loni 2. května, kdy chtěla řidiče zastavit hlídka z oddělení v Brandýse nad Labem. Třiadvacetiletý řidič podle obžaloby na výzvu policistů nereagoval a začal ujíždět. Nedaleko obce Záryby Novák podle obžaloby najel v rychlosti mezi 69 a 76 kilometry za hodinu do policistky oblečené do reflexní vesty. Žena na následky zranění o den později zemřela.

Podle znalců měl Novák v těle pervitin, ale věděl, co při honičce s policisty dělá. Žena se pohybovala kolem policejního auta, které mělo zapnuté majáky a mělo řidiči zatarasit cestu. Novák tvrdil, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant doprava a přitom srazil policistku.

Ženu prý viděl až ve chvíli nárazu. Hájil se tím, že policistka nebyla vidět a neměla na sobě reflexní vestu. „Té věci upřímně lituji. Nechtěl jsem nikoho zabít nebo někomu ublížit. Kdybych věděl, že tam někdo stojí, zachoval bych se jinak,“ řekl ve středu při závěrečné řeči Novák.

Advokátka Barbora Langerová ve středu po odvolacím soudu chtěla zmírnění trestu. Původní rozsudek krajského soudu podle advokátky nebyl přesný a objektivní. Klienta hájila mimo jiné tím, že nespáchal vraždu, protože policistku nezabil úmyslně. Před soudem prohlásila, že šlo o nešťastnou náhodu a chtěla, aby případ překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti, u něhož hrozí maximálně osm let vězení. Jako druhou možnost požadovala zrušení původního rozsudku a vrácení případu k novému projednání.

Odvolací soud však odvolání zamítl, původní rozsudek podle něj byl zcela správný. Zamítnuto bylo i odvolání pozůstalých, kteří chtěli vyšší odškodné. V platnosti tak kromě trestu zůstaly i další části původního rozsudku - Novák nesmí devět let řídit auto a musí pozůstalým zaplatit téměř devět milionů korun.

Pod vlivem drog

„Je to jednání zločince na útěku, kterému je jedno, co se stane,“ řekl při odůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Jiří Lněnička. Motivem ujíždění podle soudu bylo to, že se chtěl za každou cenu vyhnout kontrole. Byl totiž v podmínce a jel autem, které nemělo po silnicích jezdit. Podle soudu Novák nemohl jízdu zvládnout a stalo se to, co se stát muselo. Podle soudu také poprvé viděl policejní zátaras z dálky 200 metrů a měl dostatečnou dobu, aby zastavil.

„Můj názor na tu věc zůstává stejný,“ řekla novinářům po vynesení rozsudku Langerová. S Novákem a jeho rodinou se chce teprve poradit, zda podá dovolání. Státní zástupkyně Kateřina Boudová naopak byla s rozsudkem spokojená. Trest nepovažovala za přísný ani za mírný.

Kauza zřejmě nekončí. Žalobkyně naznačila, že po středečním pravomocném rozsudku státní zástupci zváží, zda neobviní některé svědky z křivé výpovědi. Prokázalo se totiž, že nepravdivě vypovídali ve prospěch Nováka.

U soudu ještě může skončit další část případu, a to pokus o ovlivnění důležité svědkyně, které někdo údajně den před soudním jednáním nabídl peníze za to, když změní výpověď. Zabývá se tím pražská policie.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...