Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za srážku vlaků může strojvedoucí

Česko

  14:36
OSTRAVA - Viníkem srážky, při které se v Paskově na Frýdecko-Místecku na jednokolejné trati čelně srazily dva osobní vlaky, je zřejmě jeden ze strojvedoucích. Nehoda si vyžádala již přes 40 zraněných. Podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla ale nemusí být jejich počet konečný.

Srážka vlaků v Paskově na Frýdecko-Místecku si vyžádala dvě desítky zraněných. foto: ČTK

Za srážku může zřejmě strojvedoucí motorového vlaku, který jel směrem od Paskova do Ostravy. Uvedla to regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

"S největší pravděpodobností přehlédl při vyjíždění ze stanice červenou a vjel na jednokolejný úsek, kde pak došlo k nehodě," řekla mluvčí. Potvrdila tak informace Drážní inspekce, podle níž za nehodu může selhání lidského faktoru.


"Zpožděný osobní vlak jedoucí z Kojetína do Ostravy v Paskově nepočkal na příjezd osobního vlaku jedoucího z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm, se kterým se měl ve stanici křižovat," řekl  mluvčí inspektorů Zdeněk Neusar.

Záchranáři ošetřili na místě celkem 23 lidí. Tři lidé utrpěli těžká zranění. V péči lékařů zůstává sedm cestujících. "Nyní se k nám dostávají informace o dalších lidech, kteří byli zraněni, z místa odešli a postupně vyhledávají lékařskou pomoc. Nejvíce ve Frýdku-Místku. V tamní nemocnici už ošetřili 30 lidí," řekl  mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Dva nejvážněji zranění jsou v péči lékařů ostravské fakultní nemocnice. Posádka vrtulníku ošetřila ženu s poraněním páteře a nohy, druhým zraněným byl muž s poraněním hlavy. Oba pacienti byli při vědomí a jejich stav byl stabilizovaný. "Máme tady dva pacienty, nejsou v přímém ohrožení života," řekl mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Vážnější zranění utrpěl také jeden ze strojvedoucích. "Deset zraněných bylo převezeno sanitkami do nemocnice ve Frýdku-Místku, několik dalších do ostravských nemocnic ve Vítkovicích a Fifejdách a dva přeletěli vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě," upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Srážka vlaků v Paskově na Frýdecko-Místecku si vyžádala dvě desítky zraněných.

Výše škody na vlacích byla předběžně vyčíslena na 6,5 milionu na vlacích. Další škoda v řádech tisíců korun vznikla vinou vykolejení jednoho vagónu také na železničním svršku.

Nehoda se stala deset minut po deváté hodině asi půl kilometru před železniční stanicí, vlaky jsou do sebe zaklíněny. Mezi stanicemi Paskov a Vratimov je zavedena náhradní autobusová doprava. Na místo by měl dorazit z Bohumína vyprošťovací vlak, který trosky od sebe oddělí. "Předpokládáme, že do dvou tří hodin bude trať úplně zprovozněna," řekla ve 14:30 Šubová.

"Byla to obrovská rána, měli jsme štěstí, že to nedopadlo jako ve Studénce," řekla krátce po nehodě asi šedesátiletá cestující. Dodala, že vlak, který přijížděl od Ostravy do Paskova, najednou začal brzdit. "Myslela jsem, že už jsme ve stanici a vlak začíná brzdit, pak přišla rána, padaly tašky i lidi," uvedla.

Podle Neusara se vlaky srazily na trati vedoucí z Ostravy na Frýdek-Místek a Valašské Meziříčí. "Jeden (vlak) jel směrem z Kojetína do Ostravy. Druhý zase z Ostravy směrem do Frenštátu pod Radhoštěm," řekl mluvčí inspekce Neusar.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!