28. července 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za starou vraždu mladé Ukrajinky v Praze uložil soud cizinci 12,5 roku vězení

Městský soud v Praze se 28. července zabýval případem 18 let staré vraždy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městský soud v Praze se 28. července zabýval případem 18 let staré vraždy... | foto: ČTK

PRAHA Za ubodání ukrajinské dívky v Praze má jít Kypřan syrského původu Jawad Mansour na 12,5 roku do vězení. Rozhodl o tom v pátek pražský městský soud. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Obžalovaný po činu před 18 lety odletěl domů a ostrovní stát ho předal do České republiky teprve loni. Muž mezitím na Kypru postupně napadl další dvě mladé družky, přičemž jedna z nich zemřela. Vinu za českou vraždu odmítá.

Dvacetiletá Ukrajinka přišla o život 3. nebo 4. července 1999 v pronajatém bytě v Kodaňské ulici v Praze 10. Její tělo našla uklízečka. Dívka zemřela po zvlášť surovém útoku, který vedle škrcení zahrnoval 51 bodných a pět řezných ran nožem.

Mansour před soudem vystoupil s verzí, že jeho družku zavraždili dva členové palestinského odboje. Tvrdil, že ho sledovali, protože nepředal dál obálku, kterou mu svěřili.

Z kyperských rozsudků vyplývá, že dva roky po incidentu v Praze Mansour uškrtil jinou mladou Ukrajinku. Dostal 12 let vězení, byl však propuštěn předčasně. Poté se pokusil zavraždit svou další partnerku.

Podle dříve platného zákona mu v Česku hrozilo 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest, žalobkyně pro něj navrhovala trest na dolní hranici sazby. Kromě trestu vězení byl českým soudem také vyhoštěn ze země.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz