Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za stát bude proti solárním baronům bojovat Kalouskův kůň

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česko čeká soudní bitva, která nemá obdoby. Majitelé solárních elektráren se brání proti legislativním změnám, které od 1. ledna 2011 změnily podmínky pro výkup sluneční energie.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na jednání vlády předloží žádost, aby jeho resort mohl bez výběrového řízení sestavit pracovní tým právníků a expertů, který bude soudním sporům čelit. Podle odhadů České fotovoltaické asociace může nárokovaná škoda dosáhnout až 250 miliard korun.

ČTĚTE VÍCE O SOLÁRNÍCH ARBITRÁŽÍCH


"Tým povede expert ministerstva financí na arbitráže Radek Šnábl," sdělil LN mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Šnábl vedl například arbitráž s japonskou Nomurou. Byl ale také odsouzen za daňový únik, v roce 1999 si nechal pět a půl milionu korun z fiktivního vývozu hracích automatů do Arménie.

Proti organizované skupině
Podle Jakoba je třeba právní tým sestavit rychle a bez vypsání výběrového řízení, aby Česko získalo víc času na přípravu obrany. Solárníci by různými kličkami mohli výběr zdržovat, obávají se ministerští úředníci. "Je to organizovaná skupina, která postupuje jednotně. České republice hrozí z její strany velké ekonomické škody," řekl Jakob. Vypuštění výběrového řízení při sestavování týmu expertů kritizuje šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Radek Šnábl

"Majitelé solárních elektráren už loni avizovali, že se budou s Českem soudit. Ministerstvo tak mohlo mít dopředu připravenou variantu zadávací dokumentace pro vypsání zakázky a tu zadat v okamžiku, kdy by se objevila první hrozba arbitráže," myslí si Ondráčka.

První vlna
Kalouskův resort už podle informací LN v dubnu obdržel první výzvu k řešení mezinárodního sporu. Dva francouzští podnikatelé v něm tvrdí, že česká vláda legislativními změnami porušila dohodu o vzájemné podpoře a ochraně investic mezi Českem a Francií. Dopis formálně vyzývá k řešení sporu přátelskou cestou, nicméně obsahuje také vyjádření o připravenosti investorů hájit své zájmy podáním arbitrážní žaloby.

Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministerstvo ví o dalších podáních od podnikatelů z Německa, Belgie a Kypru. Některé z nich byly adresované i prezidentovi, premiérovi nebo ministrovi zahraničí.

Podle zprávy, kterou Kalousek vládě předloží, jde zatím jen o počátek vlny podání arbitrážních sporů, které dosáhnou bezprecedentních rozměrů. Pokud by vláda od ledna nepřijala opatření omezující výkupní ceny solární energie, činily by výkupní náklady podle odhadů Vysoké školy ekonomické zhruba 650 miliard korun.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Vyhlášením voleb politickým stranám oficiálně začíná kampaň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Vyhlášením voleb politickým stranám oficiálně začíná kampaň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Vyhlášením voleb politickým stranám oficiálně začíná kampaň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...