Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za strach se nemusíte stydět

Česko

PRAHA Na kole absolvoval závod napříč Aljaškou, džunglí v Kostarice a nonstop jel z Kanady do Mexika. „Hodně lidí řekne, že si asi nevážím života, ale možná si ho vážím víc než oni právě proto, že jsem absolvoval takové závody,“ říká český extrémní biker Jan Kopka (45).

* LN Jak jste se k těmto tvrdým závodům dostal?

Dřív jsem dělal silniční cyklistiku, pak jsem přešel na horskou, jenže závody začaly být postupně stejné. Proto mě začaly přitahovat ty, které se něčím liší. Není to jen o fyzičce, musíte se hlavně umět rychle rozhodovat.

* LN Na jaký závod nikdy nezapomenete?

Nejvíc se mnou zamával právě závod Iditarod na Aljašce. Ostatní závody jsou možná nebezpečné, ale tenhle je potenciálně smrtelný. Nikdo tam o vás neví, skoro nikdo tam nežije. Je to závod, ve kterém když umřete, nikdo se to ani nedozví. Máte pořád strach, i když se nic neděje.

* LN Dá se na strach zvyknout?

S každým dalším závodem si asi posouvám hranici strachu dál, ale neznamená to, že do dalšího závodu půjdu v klidu. Kdo říká, že strach nemá, tak buď lže, nebo to nemůže přežít. Lidé se většinou za strach stydí, ale na Aljašce jsem si uvědomil, jak moc je důležitý.

* LN Co vás na tom všem tak přitahuje?

Mám rád kolo a přírodu. Každý takový závod je o poznání divoké přírody, lidí, kteří žijí stranou od civilizace, ale i sebe sama. Sám jsem byl překvapený, jak v těžkých situacích reaguji.

* LN Sáhnul jste si už na své dno?

Právě na té Aljašce. Vůbec bych se nedivil, kdyby tam někomu šlehlo, protože strach, samota a stres jsou tam tak velké, že to nemusíte vůbec vydržet.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!