Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za středu přibylo 8452 nakažených. PES zůstal na 68 bodech, reprodukční číslo se ale opět mírně zhoršilo

Pracovnice libereckého krajského úřadu telefonicky pomáhá seniorům nad 80 let s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovnice libereckého krajského úřadu telefonicky pomáhá seniorům nad 80 let s... | foto: ČTK

PRAHA Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je zhruba o 240 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přitom nakažených v posledních dvou týdnech ubývalo. Index protiepidemického systému PES je třetí den po sobě na 68 bodech. Zůstává tak už 15 dní ve čtvrtém z pěti stupňů rizika šíření epidemie koronaviru, ke čtvrtku se však opět nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, zvýšilo se na 0,96. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000 a pod tisíc kles také počet pacientů ve vážném stavu. Úmrtí za poslední den do statistik přibylo 153 na 15 944. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Koronavirem je nyní v ČR nakaženo 97 316 lidí. Z 964 660 případů nákazy potvrzených od počátku epidemie loni v březnu se vyléčilo 851 400 lidí.

Podíl nakažených mezi testovanými ve středu klesl ke 28 procentům, v úterý byl nad 29 procenty. Počet testů PCR se od pondělka drží pod 30 000, podobně jako ve většině pracovních dnů minulého týdne. Méně přesných, ale rychlejších antigenních testů bylo ve středu téměř 23 000, zhruba o 2000 méně než v úterý.

V nemocnici bylo s covidem-19 ke středě 5925 lidí. V pondělí a úterý bylo hospitalizovaných nad 6000, ve víkendových dnech kolem 5800. Pacientů ve vážném stavu ubylo za den zhruba 60 na 963, pod tisícovkou je počet poprvé od 4. ledna. Méně než tisíc hospitalizovaných ve vážném stavu bylo podle středečních čísel už k úterku, podle aktualizovaných údajů jich ale ministerstvo k úterku evidovalo 1022.

Právě počty pacientů s koronavirem v nemocnicích jsou zásadní pro případné zmírnění opatření proti šíření nákazy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dříve uvedl, že podmínkou pro rozvolnění bude pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 alespoň na 3000. Částečné zmírnění restrikcí chtěla vláda projednat ve středu, premiér Andrej Babiš (ANO) ale po jednání oznámil, že prostor na rozvolňování není a kabinet se ve čtvrtek bude naopak zabývat dalším zpřísňováním opatření proti šíření nákazy.

Růst reprodukčního čísla

V Česku už víc než měsíc platí opatření proti šíření nákazy navázaná na pátý stupeň systému PES. Přechod do čtvrtého stupně vláda zatím nechystá. Ve středu se měla zabývat změnami v systému PES, kvůli plánovanému zpřísnění opatření proti šíření epidemie ale návrhy neprobírala.

Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, roste 11 dní za sebou. Od 16. ledna vystoupalo z 0,68 až na dnešních 0,96. Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje. Na hodnotě indexu se nyní reprodukční číslo podílí šesti body. Pokud je v rozmezí 0,8 až 0,9, je to za tři body, pokud stoupne nad hodnotu jedna a je do 1,1, přičítá se do skóre devět bodů.

Opět se naopak snížil průměr nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny a také čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Oba ukazatele do indexu přidávají po 16 bodech. Stagnoval podíl hospitalizovaných s nemocí covid-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Index navyšuje o 30 bodů.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index od 14. ledna. V minulém týdnu bylo skóre v pondělí a úterý na 70 bodech, poté na tři dny stouplo na 73 bodů a od víkendu do tohoto pondělí bylo 69. Od úterka je ještě o bod níž.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chtěl v systému PES zohlednit stav v přetížených nemocnicích. Dříve uvedl, že podmínkou pro zmírnění opatření bude pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 alespoň na 3000. V posledních dnech jich je v nemocnicích kolem 6000.

Mírnější zároveň mohla být některá opatření navázaná na pátý stupeň systému, nově by umožnila třeba návrat žáků devátých tříd a studentů maturitních ročníků do škol nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách. Kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru a hospitalizovaných s covidem-19 ale místo toho vláda dnes projedná další zpřísnění restrikcí zavedených kvůli nákaze.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...