Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
17. dubna 2015 12:25, aktualizováno  13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za svobodu nabízel 2,5 milionu. Pravá ruka Zadeha ale zůstane ve vazbě

Sharam Abdullah Zadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sharam Abdullah Zadeh | foto: Grafika LN: Šimon

PRAHA Podle detektivů okradli český stát na daních o 2,3 miliardy, nabízené miliony za propuštění z vazby jim ale nepomohli. Alespoň ne Danielu Rudzanovi, pravé ruce perského obchodníka Shahrama Abdullaha Zadeha. Soud jeho záruky včetně kauce dva a půl milionu neuznal a ponechal ho ve vazbě. Obává se totiž, že by mohl utéct do zahraničí.

Organigram

P.P.S. GmbH, Vídeň; Ecoll Invest, Brno; Biodiesel Trade, Brno

  • „Hlavní trojice firem, která z Německa a Slovinska dovážela do Česka pohonné hmoty. Palivo si přeprodávala síť firem s bílými koni, které neodváděly daně.“

Shahram Abdullah Zadeh,  Daniel Rudzan

  • „Architekti a hlavní organizátoři.“

Eliška Coufalová, Petr Dokládal a Petr Moštěk

  • „Koordinovali účelové vzájemně provázané uzavírání smluv o prodeji pohonných hmot“.

Vojtěch Kudláč, Jiří Eliáš, Ladislav Mazura, Radovan Chaloupka, Josef Schmid, Radek Deutsch, Jiří Turátk, Vladimír Malina, Roman Kroča, Michal Šimák

  • „Řídili a ovládali finanční toky ve firmách, kterým vznikla vysoká povinnost odvodu DPH. Vyhledávali jiné osoby do role takzvaných bílých koní, na které převáděli firmy.“

„Můj klient byl ponechán ve vazbě. Proti rozhodnutí jsme podali stížnost,“ uvedl pro server Lidovky.cz Rudzanův advokát Jaroslav Ortman.

Daniel Rudzan byl podle detektivů pravou rukou perského obchodníka Shahrama Abdullaha Zadeha. Přes bílé koně a nastrčené firmy připravili stát na daních o 2,3 miliardy korun.

Soud podle advokáta Ortmana ale nevyloučil, že by mohl změnit názor. „V odůvodnění rozhodnutí řekl, že nevylučuje změnu svého procesního postoje, poté co budou vyslechnuti obžalovaní při hlavním líčení. A protože má případ šest tisíc stran, nemůže mít soud věc ještě nastudovanou. Potřebuje se seznámit s celou řadou věcí,“ dodal.

V případu jsou navíc ve hře ještě návrhy na předběžné projednání obžaloby, kterou podával Rudzan. „Soud se bude zabývat, zdali toto předběžné jednání nařídí. Pokud by se tak stalo a vrátil věc do přípravného řízení, pak je roční vazební lhůta pryč,“ vysvětlil Ortman. Státní zástupce Aleš Sosík, který má případ na starosti, podal obžalobu 18. března, tedy téměř na poslední chvíli. Policejní razie protikorupční policie se totiž konala na konci dubna 2014. 

2,5 milionu za svobodu

Rudzan nabízel soudu jako záruku dva a půl milionu korun. Na vazebním jednání byl připraven i složitel kauce, na jeho výpověď ale nedošlo. „Protože soud nepřijímal žádný z institutů, tedy slib ani peněžitou záruku, tak složitele nevyslechl. Nedošlo na to, čekal na chodbě,“ dodal Ortman.

Bývalý realitní makléř proti rozhodnutí soudu podal skrze svého advokáta stížnost. „Jsou to citlivé záruky. Klient by odevzdal pas, docházel k probačnímu úředníkovi, byl by pod permanentní kontrolou a zaplatil částku, která není nikterak nízká,“ konstatoval Ortman s tím, že v kauze Peršana Zadeha se další obvinění dostali na svobodu za podstatně nižší sumy. „Je to zatím nejvyšší částka, která by v tomto případu byla složena. Všichni propuštění skládali částky nižší, kolem půl milionu či milionu,“ dodal. Například Petr Moštěk, podnikatel a bývalý předseda dozorčí rady společnosti Ecoll Invest, jedné z nastrčených firem, se na svobodu dostal na kauci 500 tisíc korun (VÍCE čtěte ZDE).

Útěk do zahraničí

Shahram Abdullah Zadeh na archivním snímku.

Shahram Abdullah Zadeh.

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, Peršan Shahram Abdullah Zadeh zase jako záruku soudu nabízí desítky milionů korun - konkrétně 80 milionů korun. I po roce má ale státní zástupce obavy, že kvůli kontaktům do zahraničí by mohl utéct a ukrývat se před spravedlností. A pokud soud nepropustil na svobodu Rudzana, dá se očekávat, že za mřížemi zůstane také Zadeh. V případu druhého největšího krácení daní v Česku, by tak ve vazbě zůstali dva lidé.

Organizovaná skupina kolem perského obchodníka Zadeha vypracovala důmyslnou síť 66 firem s nastrčenými bílými koňmi, zjistila policie. Do Česka přes firmy dovážela pohonné hmoty, které ale přeprodávala za podezřele nízkou cenu. Podle detektivů obral gang stát na daních o 2,3 miliardy, za 409 milionů litrů paliva uhradil na daních jen 2,6 milionu korun.

Kauza perského obchodníka

  • Kauza Shahrama Abdallaha Zadeha, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, je druhým největším daňovým únikem v historii České republiky. Škoda podle podané obžaloby dosáhla výše nejméně 2 507 652 020 korun.
  • Státní zástupce Aleš Sosík podal obžalobu 18. března, a to na 15 osob pro „zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny a pro zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině“.
  • Obvinění se trestného činu krácení daně měli dopustit v souvislosti s dovozem pohonných hmot do České republiky od března 2012 do června 2013.
  • Celkové množství pohonných hmot: 409 370 869 litrů.
  • Obviněným hrozí 9 až 13 let vězení.
  • Dva obviněné označil žalobce Sosík za spolupracující obviněné.
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...