OrganigramP.P.S. GmbH, Vídeň; Ecoll Invest, Brno; Biodiesel Trade, Brno
Shahram Abdullah Zadeh, Daniel Rudzan
Eliška Coufalová, Petr Dokládal a Petr Moštěk
Vojtěch Kudláč, Jiří Eliáš, Ladislav Mazura, Radovan Chaloupka, Josef Schmid, Radek Deutsch, Jiří Turátk, Vladimír Malina, Roman Kroča, Michal Šimák
|
„Můj klient byl ponechán ve vazbě. Proti rozhodnutí jsme podali stížnost,“ uvedl pro server Lidovky.cz Rudzanův advokát Jaroslav Ortman.
Daniel Rudzan byl podle detektivů pravou rukou perského obchodníka Shahrama Abdullaha Zadeha. Přes bílé koně a nastrčené firmy připravili stát na daních o 2,3 miliardy korun.
Soud podle advokáta Ortmana ale nevyloučil, že by mohl změnit názor. „V odůvodnění rozhodnutí řekl, že nevylučuje změnu svého procesního postoje, poté co budou vyslechnuti obžalovaní při hlavním líčení. A protože má případ šest tisíc stran, nemůže mít soud věc ještě nastudovanou. Potřebuje se seznámit s celou řadou věcí,“ dodal.
V případu jsou navíc ve hře ještě návrhy na předběžné projednání obžaloby, kterou podával Rudzan. „Soud se bude zabývat, zdali toto předběžné jednání nařídí. Pokud by se tak stalo a vrátil věc do přípravného řízení, pak je roční vazební lhůta pryč,“ vysvětlil Ortman. Státní zástupce Aleš Sosík, který má případ na starosti, podal obžalobu 18. března, tedy téměř na poslední chvíli. Policejní razie protikorupční policie se totiž konala na konci dubna 2014.
2,5 milionu za svobodu
Obří kauza Peršana Zadeha. Obvinění nabízejí za propuštění miliony |
Rudzan nabízel soudu jako záruku dva a půl milionu korun. Na vazebním jednání byl připraven i složitel kauce, na jeho výpověď ale nedošlo. „Protože soud nepřijímal žádný z institutů, tedy slib ani peněžitou záruku, tak složitele nevyslechl. Nedošlo na to, čekal na chodbě,“ dodal Ortman.
Bývalý realitní makléř proti rozhodnutí soudu podal skrze svého advokáta stížnost. „Jsou to citlivé záruky. Klient by odevzdal pas, docházel k probačnímu úředníkovi, byl by pod permanentní kontrolou a zaplatil částku, která není nikterak nízká,“ konstatoval Ortman s tím, že v kauze Peršana Zadeha se další obvinění dostali na svobodu za podstatně nižší sumy. „Je to zatím nejvyšší částka, která by v tomto případu byla složena. Všichni propuštění skládali částky nižší, kolem půl milionu či milionu,“ dodal. Například Petr Moštěk, podnikatel a bývalý předseda dozorčí rady společnosti Ecoll Invest, jedné z nastrčených firem, se na svobodu dostal na kauci 500 tisíc korun (VÍCE čtěte ZDE).
Útěk do zahraničí
Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, Peršan Shahram Abdullah Zadeh zase jako záruku soudu nabízí desítky milionů korun - konkrétně 80 milionů korun. I po roce má ale státní zástupce obavy, že kvůli kontaktům do zahraničí by mohl utéct a ukrývat se před spravedlností. A pokud soud nepropustil na svobodu Rudzana, dá se očekávat, že za mřížemi zůstane také Zadeh. V případu druhého největšího krácení daní v Česku, by tak ve vazbě zůstali dva lidé.
Organizovaná skupina kolem perského obchodníka Zadeha vypracovala důmyslnou síť 66 firem s nastrčenými bílými koňmi, zjistila policie. Do Česka přes firmy dovážela pohonné hmoty, které ale přeprodávala za podezřele nízkou cenu. Podle detektivů obral gang stát na daních o 2,3 miliardy, za 409 milionů litrů paliva uhradil na daních jen 2,6 milionu korun.
Kauza perského obchodníka
|