1. března 2019 8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za tragickou nehodu hasičské cisterny policie obvinila jejího řidiče. Hrozí mu až šest let vězení

U obce Libivá nedaleko Mohelnice se po střetu převrátila hasičská cisterna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U obce Libivá nedaleko Mohelnice se po střetu převrátila hasičská cisterna. | foto: HZS Olomouckého kraje & Petr L.

Šumperk Za loňskou tragickou nehodu hasičské cisterny, která havarovala při cestě k zásahu u Libivé na Šumpersku, může podle policie její řidič. Policisté jej v těchto dnech obvinili z usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, hrozí mu až šest let vězení.

Při nehodě zemřel řidičův kolega, velitel zásahu, který seděl na místě spolujezdce. Obviněný řidič byl těžce zraněn, další tři lidé byli lehce zraněni. Při nehodě byla způsobena škoda za více než 4,5 milionu korun.

Případ policisté vyšetřovali několik měsíců, čekali mimo jiné na znalecké posudky ze soudního lékařství a silniční dopravy. „Z těch vyplynulo, že za tragickou nehodou stála nepřiměřená rychlost jízdy, kterou řidič hasičské cisterny nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému dopravně technickému stavu komunikace, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat,“ uvedla mluvčí šumperské policie Jiřina Vybíhalová.

Zemřelý hasič podle ředitele pracoval na stanici v Zábřehu.
U obce Libivá nedaleko Mohelnice došlo v pátek 24. srpna 2018 odpoledne ke...

Nehoda se stala 24. srpna mezi Libivou a Vlachovem na Šumpersku. Hasiči ze zábřežské stanice v okamžiku nehody mířili k zásahu, jeli na pomoc účastníkům dopravní nehody. „Na mokré vozovce hasičský vůz dostal smyk, přejel do protisměru, kde se bočně střetl s protijedoucím osobním vozidlem VW Polo a následně sjel do silničního příkopu, kde havaroval,“ popsala Vybíhalová.

Při nehodě se zranila čtyřčlenná osádka hasičského vozu, velitel hasičů, který seděl na místě spolujezdce, svým zraněním na místě podlehl. Těžké zranění utrpěl i řidič cisterny, další dva kolegové utrpěli lehká zranění. „Lehké zranění utrpěl také řidič vozidla VW Polo, který se prostřednictvím úhybného manévru a najetím na pravou krajnici snažil uvolnit průjezd hasičskému vozu. Společně s ním ve vozidle cestovala také spolujezdkyně, která vyvázla bez zranění,“ dodala mluvčí.

Na podporu rodiny zemřelého a těžce zraněného hasiče byla vyhlášena veřejná sbírka. Vyvolala velký ohlas u veřejnosti, přispívali jak jednotlivci, tak organizace či sbory dobrovolných hasičů z celé republiky. Největším přispěvatelem byl v září premiér Andrej Babiš, který jako soukromá osoba poslal na obě sbírky 100 000 korun. Kvůli tříměsíční sbírce byly zřízeny dva transparentní účty, jeden na pomoc pozůstalým velitele hasičů, který při nehodě zemřel, a druhý pro jeho těžce zraněného kolegu, který se kvůli vážnému zranění k profesi vrátit nemůže. Sbírka byla ukončena na konci listopadu. Na každý z obou účtů lidé poslali víc než 1,2 milionu korun.

Velitel hasičů Jiří Rýznar, který kolizi nepřežil, byl vyznamenán in memoriam při slavnostním udělení medailí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.