Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za trest 2 roky domácího vězení

PRAHA Ráno do práce, pak rekvalifikační kurz a honem domů. Žádný alkohol, žádný hazard a také žádní kamarádi, kteří mají potíže se zákonem. To celé s elektronickým náramkem, hlídajícím člověka na každém kroku, na těle.

Tak by už za rok a dva měsíce mohl vypadat běžný den člověka, kterého soud potrestal domácím vězením. Tento zbrusu nový trest zavádí do českého práva nový trestní zákoník, který v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Denní režim každého „domácího vězně“ trestní zákoník přesně vymezuje. Odsouzený bude muset většinu svého času strávit zavřený doma. Pouze ve všední den mezi pátou ranní a osmou hodinou večerní bude moci ven – to kvůli práci. Kdo tato pravidla poruší, skončí za opravdovými mřížemi.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila má dodržování režimu hlídat elektronický náramek, který bude přes satelit kontrolovat pohyb odsouzeného. Jak bude elektronický systém konkrétně vypadat a zda naběhne hned po 1. lednu 2010, odkdy má nový zákoník platit, je otázka. „Dohled nad pachateli budou hned od počátku vykonávat úředníci Probační a mediační služby.

Elektronický kontrolní systém bude ale možná spuštěn až později. Zákon musí ještě schválit Senát a prezident, teprve pak můžeme zadat podrobné studie,“ vysvětluje Pospíšil. Náramky ovšem již dnes fungují v řadě zemí, a lze proto srovnávat. „Jde o plastový náramek s čipem na bázi GPS navigace, který spustí alarm, když odsouzený opustí povolenou zónu nebo se pokusí náramek sundat,“ říká exšéfka Vězeňské služby a současná ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou Kamila Meclová.

Po 1. lednu 2010 se hrozba domácího vězení bude vznášet nad tisíci Čechů. „Pachatelé potrestaní domácím vězením se budou rekrutovat ze dvou hlavních skupin. Za prvé to budou ti, kteří nyní dostávají podmíněné tresty. Za druhé ti, kteří dostávají nepodmíněné tresty do jednoho roku. Půjde celkově o tisíce lidí,“ odhaduje Pospíšil. Možnost vyhnout se „kamennému“ vězení budou mít hlavně drobní zlodějíčci nebo lidé, kteří způsobí dopravní nehodu. „Z mého pohledu budou vhodní především prvotrestaní, recidivisté jen zcela výjimečně,“ upřesňuje Pospíšil.

Ministerstvo slibuje, že domácí vězení výrazně zlevní chod resortu. „Jeden den vězení pro jednoho odsouzeného stojí aktuálně 870 korun. Jeden den sledování vyjde na 200 až 300 korun. Počáteční několikasetmilionová investice se brzy vrátí,“ říká Pospíšil. Úspora podle Meclové není jedinou výhodou nového trestu. „Ve vězení hrozí infekce kriminální nákazou a my, kdybychom se roztrhali, s tím mnoho nenaděláme. Stává se, že do vězení jde někdo za ukradené kolo a domů se vrací jako perfektní bytař,“ míní Meclová.

Soudy budou moci ukládat domácí vězení maximálně na dva roky. Trestanému budou mít také právo zakázat chození do hospod, heren nebo do „špatné společnosti“. Naopak budou moci nařídit třeba rekvalifikační kurz.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.